StoryEditorZdrowie krów

Co może zwiastować zbyt niska liczba komórek somatycznych w mleku?

Ćwiartki wymienia z wyjątkowo niską liczbą komórek somatycznych są bardziej wrażliwe na zapalenie wymienia. Jednak, zalety niskiej zawartości komórek somatycznych w mleku zbiorczym znacznie to przewyższają.
12.09.2023., 16:30h

Za niski poziom komórek somatycznych grozi zapaleniem wymienia?

Taka jest opinia lekarzy weterynarii specjalizujących się w zdrowiu wymion z Uniwersytetu w Gandawie. Istnieje jednak obawa, że wyjątkowo niska liczba komórek może oznaczać, że krowy nie reagują odpowiednio na infekcje, co czyni je bardziej podatnymi na kliniczne zapalenie wymienia.

Lekarze weterynarii wskazują na badania dotyczące związku między liczbą komórek somatycznych a ryzykiem zapalenia wymienia na poziomie ćwiartki, które wykazały, że ryzyko klinicznego zapalenia gruczołu mlekowego jest najniższe w ćwiartkach, w których liczba komórek wynosi od 40 000 do 100 000 komórek somatycznych na mililitr mleka. W ćwiartkach, w których liczba komórek somatycznych była mniejsza niż 40 000, ryzyko klinicznego zapalenia wymienia było 2,5 raza wyższe. Jednak w przypadku ćwiartek o liczbie komórek powyżej 150 000, ryzyko powstania infekcji było 1,6 raza wyższe niż w przypadku ćwiartek o liczbie komórek mniejszej niż 40 000. W badaniu tym stwierdzono najwyższe ryzyko zapalenia dla ćwiartek z liczbą powyżej 200 000 komórek na ml.

image

Paradoksalnie wyjątkowo niska liczba komórek może oznaczać, że krowy nie reagują odpowiednio na infekcje, co czyni je bardziej podatnymi na kliniczne zapalenie wymienia.

FOTO: Beata Dąbrowska

Naukowcy przyznają, że gospodarstwa z niską liczbą komórek w mleku zbiorczym będą miały więcej krów z mniej niż 40 000 komórek w jednej lub kilku ćwiartkach. Jest to więc potencjalne ryzyko większego zapalenia wymienia. Okazuje się jednak, że zalety małej liczby komórek w zbiorniku znacznie ją przewyższają. Niemniej – według badających tę kwestię lekarzy weterynarii – hodowcy powinni skupić się na wspieraniu odporności krów i zmniejszaniu presji infekcji.

Czym właściwie są komórki somatyczne w mleku?

Komórki w mleku, które określają liczbę komórek somatycznych, to głównie białe krwinki, które pomagają krowom przezwyciężyć infekcje. Bez białych krwinek, krowy nie byłyby w stanie odpowiednio zareagować na atakujące gruczoł bakterie i wyleczyć się z infekcji. Jednak w opinii badaczy, liczba komórek somatycznych w mleku nie jest dobrym miernikiem zdolności krów do obrony przed patogenami mastitis.

Beata Dąbrowska

Źródło: Veeteelt.nl

14. czerwiec 2024 20:56