Dlaczego u krowy pojawia się ruja po zacieleniu?
Gdy u krowy, u której stwierdzono ciążę, nagle ponownie pojawia się ruja, mamy dwa scenariusze zdarzeń – albo straciła cielę, albo jest "aktywna" pomimo ciąży. Oba przypadki wymagają ponownej kontroli.
Kiedy pojawiają się objawy rui pomimo ciąży?
Straty ciąży to zazwyczaj pierwsze dwa miesiące po zapłodnieniu. Objawy rui w pierwszych 100 dniach wskazują na resorpcję płodu. Jeśli jednak ruja pojawia się po raz pierwszy między 140. a 200. dniem, może to być sygnał niezakłóconej ciąży. Od trzech do dziesięciu na sto krów miewa objawy rui pomimo ciąży. Przyczyna nie jest do końca jasna. Wiadomo, że za zachowania rujowe odpowiada hormon progesteron, którego poziom w ciąży nie jest szczególnie wysoki. Nie dotyczy to jednak krów ze zbyt wysokim BCS.
Objawy rui pomimo ciąży mogą wystąpić nawet w 10% przypadków ciąż w stadzie
W śledzeniu rytmu rui (cyklicznej lub nie) oraz jej intensywności pomocna jest dokładna dokumentacja, którą umożliwiają pomiary aktywności. Jeśli krowa wykazuje symptomy acykliczne, powinna zostać zbadana przez lekarza weterynarii.
Okres przejściowy i poziom ujemnego bilansu energetycznego wpływają na poziom hormonów u krowy. Dlatego hodowca powinien zadbać o wysokie pobranie paszy, ponieważ im wcześniej po porodzie krowa ponownie wejdzie w cykl rujowy, tym lepiej dla jej późniejszej płodności.
Objawy rui pomimo ciąży występują w 3 do 10% przypadków. Podany zakres zależy w dużej mierze od dokładności obserwacji rui. W razie wątpliwości zaleca się badanie na cielność, na przykład za pomocą USG.