Pierwiastki z Mortellaro niebezpiecznym rezerwuarem patogenów w stadzie
Pierwiastki rozpoczynające swoją pierwszą laktację z Mortellaro – co jest sytuacją niekorzystną zarówno przy kupnie, jak i przy sprzedaży – dodatkowo stanowią rezerwuar patogenów w stadzie. Ponadto Mortellaro sprawia ból, a jałówki zakażone zacielają się średnio cztery tygodnie później niż zwierzęta niezakażone, w pierwszej laktacji dają średnio 100 kg mleka mniej oraz wymagają dodatkowej pracy i kosztów związanych z leczeniem i opieką poinfekcyjną. To pomaga:
- Kontrola racic plus dokumentacja przed pierwszą inseminacją, nawet jeśli cięcie korekcyjne nie jest jeszcze konieczne. Jeśli zależy nam na tym, aby konsekwentnie zwalczać Mortellaro, nie można unikać sprawdzania racic u młodego bydła! Zwłaszcza że wczesne stadia M1 można wykryć tylko sprawdzając szczelinę międzyracicową (rozłożenie, oczyszczenie). Taki przegląd musi stać się rutyną.
- Funkcjonalna pielęgnacja racic po pierwszych wycieleniach.
Leczenie i profilaktyka Mortellaro
Leczenie Mortellaro – indywidualne leczenie zwierząt odpowiednio dobranym preparatem pod opatrunkiem. Do powstania ogniska choroby dochodzi, gdy patogeny napotkają na wstępie uszkodzoną skórę, a układ odpornościowy jest zbyt słaby, by je zwalczyć. Dlatego tak ważna jest profilaktyka:
- Czyste podłogi i wygodne boksy odciążają racice.
- Odpowiednie żywienie i woda (jakość wody pitnej) zapewniają wytrzymałą puszkę rogową.
- Mało przegrupowań, niewielka liczba zwierząt z zakupu, brak przepełnienia i odpowiednia liczba centymetrów na krowę przy stole paszowym redukują stres także u młodego bydła! Jeśli w stadzie występuje Mortellaro, należy raz w tygodniu przeprowadzić kąpiel racic z użyciem dopuszczonego preparatu.
Wskazówka: Wprowadź na stałe dzień kąpieli racic, wymieszaj preparat zgodnie z zaleceniami producenta, a wcześniej oczyść racice (spłucz wężem lub użyj kąpieli wodnej pod ciśnieniem).
Wypas bydła mniejszaq ryzyko schorzeń racic!
Bydło korzystające z wypasu w okresie letnim jest mniej narażone na Mortellaro. Jeśli zaopatrzenie w minerały i składniki odżywcze jest odpowiednie, miękka gleba minimalizuje nacisk na skórę, a wilgotna trawa kilka razy dziennie czyści skórę i szczelinę międzyracicową. Dodatkowo warunki tlenowe i światło UV utrudniają rozwój bakterii.