StoryEditorŻywienie krów

Dlaczego krowy rzucają paszą?

Krowa rzuca głową do tyłu. Pasza fruwa w powietrzu i ląduje na jej plecach. Co jest tego przyczyną?
10.06.2024., 15:30h

Dlaczego krowy rzucają paszą? Oto najczęstsze przyczyny tego zachowania

 

Czy kiedykolwiek widziałeś jak krowy w oborze rzucają paszą? Wygląda to tak – krowa bierze do pyska trochę kiszonki, obraca głowę do góry, a kiszonka leci w powietrze, częściowo lądując na grzbiecie zwierzęcia.

Krowy „rzucające jedzeniem” od razu widać w oborze. Z jednej strony ze względu na ich zachowanie (nie do przeoczenia), a z drugiej strony, ze względu na porcję, która ląduje na grzbiecie krowy oraz paszę rozrzuconą poza korytem.

Naprawdę przyczyna tego zachowania nie jest dokładnie poznana naukowo. Istnieje jednak wiele domysłów, obserwacji praktycznych i kilka przeprowadzonych badań, które zebraliśmy.

 

Zachowanie pielęgnacyjne, muchy i swędzenie

 

Jednym z możliwych i oczywistych wyjaśnień jest zachowanie pielęgnacyjne, mające na celu odpędzenie dokuczliwych much. Zwłaszcza u krów z przystrzyżonymi ogonami oraz przy dużej ilości much, może to być jeden z powodów.

image
Krowy rzucające jedzeniem częściej mrugają
(oznaka pobudzenia)
FOTO: Lehnert

W badaniach naukowych przeprowadzonych na Uniwersytecie Purdue zaobserwowano, że rzucanie paszą występuje głównie latem, gdy jest więcej much. Jednak takie zachowanie widoczne jest również zimą i w innych porach roku. Dlatego przyczyna rzucania nie może być ograniczona do działania komarów i much.

 

Dawka pokarmowa może wpływać na zachowanie krów

 

Przypuszcza się, że rolę gra też skład paszy. Problem ten występuje częściej u bydła otrzymującego pełną mieszankę (TMR), przez co tłumione są naturalne zachowania, takie jak skubanie trawy.

Brak instynktownych zachowań może prowadzić do nieprawidłowości behawioralnych – np. lizania. Jednakże w przypadku rozrzucania paszy, pod tym względem w badaniach nie stwierdzono istotnej korelacji. Nie było też różnicy między fermentacją w żwaczu i aktywnością bakterii w żwaczu u krów rozrzucających paszę w porównaniu do krów bez tej nieprawidłowości behawioralnej.

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Elita
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
15. czerwiec 2024 08:01