StoryEditorŻywienie krów

Mleko z łąk bogatych w zioła jest zdrowsze dla ludzi

Mleko od krów pasących się na łąkach bogatych w zioła zawiera więcej kwasów tłuszczowych omega-3 – które są zdrowe dla ludzi – niż mleko od krów pasących się na mieszankach traw z koniczyną.
26.06.2023., 13:25h

Badania dowodzą, że mleko od krów wypasanych na łąkach jest znacznie zdrowsze od mleka krów żywionych kiszonką

Tak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu w Kilonii i Uniwersytetu w Newcastle, którzy zbadali wpływ wypasu na bogatych w zioła użytkach zielonych na jakość mleka. Analizy próbek mleka od krów rasy jersey wykazały, że krowy wypasane na koniczynie mają o 70% więcej zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3 w mleku niż krowy karmione kiszonką.

Jeśli krowy wypasane są na użytkach zielonych bogatych w zioła, ilość kwasów tłuszczowych omega-3 wzrasta o kolejne 15%. Mleko od krów wypasanych na łąkach zasobnych w zioła zawiera nie tylko wyższą zawartość kwasów tłuszczowych omega-3, ale również stosunek kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3 jest w tym mleku również lepiej zrównoważony. Ta równowaga jest ważna, ponieważ przy nadmiarze kwasów tłuszczowych omega-6 kwasy tłuszczowe omega-3 nie mogą być wchłaniane przez ludzki organizm.

Mleko od krów otrzymujących kiszonkę zawiera stosunkowo dużo więcej kwasów tłuszczowych omega-6 niż mleko z pastwisk. Stosunek omega-6 do omega-3 w tym mleku wynosi 2,5:1. Krowy, które wypasana są na trawie z koniczyną, mają znacznie niższy udział kwasów tłuszczowych omega-6 w stosunku 1,2:1. Po wypasie na łąkach bogatych w zioła proporcja kwasów tłuszczowych omega-6 spada nieco dalej do stosunku 1,1:1.

Kwasy tłuszczowe omega-3 mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Między innymi chronią przed chorobami układu krążenia, obniżają ciśnienie krwi oraz przyczyniają się do prawidłowego wzrostu i rozwoju dzieci.

image

Krowy wypasane na koniczynie mają o 70% więcej zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3 w mleku niż krowy karmione kiszonką.

FOTO: Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

Źródło: Veeteelt.nl

28. maj 2024 01:26