StoryEditorForum Zootechniczne Timac Agro

Prof. Kowalski: "Szkodliwe działanie mykotoksyn ujawnia się już w niewielkich stężeniach"

Przekonanie, że bydło jest mniej wrażliwie na działanie mykotoksyn ze względu na ich degradację w żwaczu, jest błędne.
04.06.2024., 11:00h

Z artykułu dowiesz się:

Mykotoksyny – podstępny wróg hodowli bydła mlecznego

 

Co prawda część z nich zostaje w nim zdegradowana, ale mikroorganizmy zasiedlające żwacz nie radzą sobie ze zbyt dużą ilością toksyn, a na dodatek ich metobolity często są bardziej niebezpieczne niż same mykotoksyny.

I właśnie temu, jakże ważnemu tematowi, poświęcona była jedna z prelekcji tegorocznej edycji Forum Zootechnicznego organizowanego dorocznie przez firmę Timac Agro, która odbyła się w lutym bieżącego roku w Aleksandrowie Łódzkim.

Jak zawsze organizatorzy zadbali, by wydarzenie miało nie tylko uroczysty, ale przede wszystkim wysoce merytoryczny charakter. To wydarzenie swoją obecnością zaszczyciły znane i uznane autorytety świata nauki w osobach: prof. Zygmunta Macieja Kowalskiego z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz prof. Roberta Kupczyńskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który tłumaczył słuchaczom, jak dobrostan i zrównoważona hodowla wpływają na zdrowie, wydajność i opłacalność produkcji zwierzęcej.

O nadal niedocenianym, ale jakże realnym problemie w stadach bydła, czyli pasożytach żołądkowo-jelitowych, również o kokcydiozie, która dotyka 90% cieląt, mówił podczas swojej prelekcji kolejny gość – lekarz weterynarii Martyna Frączak z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Trzeba podkreślić, że tematy naukowych prelekcji nie były przypadkowe i wynikały z charakteru nowych produktów zootechnicznych, które są odpowiedzią Timac Agro na oczekiwania hodowców.

 

Jak dochodzi do rozwoju mykotoksyn w paszach dla krów?


Prof. Zygmunt M. Kowalski poświęcił swoją prezentację, często niedocenianemu, ale jakże ważnemu dla zdrowia zwierząt i ich produkcji wpływie mykotoksyn, które są wtórnymi produktami przemiany materii grzybów pleśniowych z rodzajów:

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Elita
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
15. czerwiec 2024 09:26