StoryEditor

Ile tłuszczu powinny zawierać preparaty mlekozastępcze dla cieląt?

Odchów cieląt i ich prawidłowe żywienie to wyzwanie dla każdego hodowcy. Dlaczego preparaty mlekozastępcze mają prawie o połowę mniej tłuszczu niż mleko? Czy żywienie w pierwszym okresie życia cieląt wpływa na późniejsze pobranie paszy? Na te pytania starali się odpowiedzieć badacze podczas międzynarodowego kongresu American Dairy Science Association. Do jakich wniosków doszli?
02.09.2019., 00:00h

1. Wystarczy 17% tłuszczu w preparacie

Mleko krowie zawiera więcej tłuszczu niż preparaty mlekozastępcze. Dlaczego zatem nie powinno się spajać cieląt preparatem zawierającym 32% tłuszczu?

W badaniu karmiono cielęta dwoma rodzajami preparatów, z zawartością 17% albo 32% tłuszczu (18% białka). Preparat mlekozastępczy z większą zawartością tłuszczu spowodował spadek dziennych przyrostów o 130g. 


2. Nie ma różnicy czym karmimy

30 cieliczkom  - podzielonym na 3 grupy - podawano od drugiego dnia życia tradycyjny starter żywieniowy, siano i mix obydwu (starter plus siano). Od 57 dnia wszystkie cieliczki zostały przestawione na żywienie starterem i sianem.

Wynik był następujący: wczesny rodzaj zadawanej paszy nie wpływał na jej pobranie, przyrost dzienny czy stężenie glukozy we krwi podczas okresu odpajania. U różnie karmionych cieląt, nie stwierdzono również silnych różnic w późniejszym wybieraniu TMR-u.

Gregor Veauthier

Zdjęcie: Beata Dąbrowska

29. maj 2024 19:32