StoryEditor

Krowy potrzebują przebywania na pastwisku

Czy przeciętna krowa zawsze ma ochotę by wyjść na pastwisko? Ile wysiłku jest w stanie włożyć w opuszczenie wygodnej obory? Kanadyjscy naukowcy znaleźli sposób by to sprawdzić.

29.09.2019., 00:00h
Mimo, że nowoczesne obory doskonale zaspokajają potrzebę komfortu krów, wielu hodowców (i konsumentów!) chciałoby widzieć zwierzęta na pastwisku. Z innych doświadczeń naukowców wynika, że jeżeli krowy mają dostęp do wybiegu przy oborze, to zazwyczaj preferują spędzać tam godziny nocne.

Jak bardzo są zdesperowane krowy, by wyjść na pastwisko? Czy będzie im się chciało pokonać przeszkody? Aby odpowiedzieć na to pytanie naukowcy z Uniwersytetu British Columbia przeprowadzili doświadczenia.
 

Ciężka brama

Przy wyjściu na pastwisko zainstalowano obciążoną ciężarkami bramę; krowy by wyjść na pastwisko musiały sobie z nią poradzić. Taka sama konstrukcja oddzielała halę udojową od podajników z racjonowaną paszą. Badania przeprowadzono na 22 krowach hf w późnej fazie laktacji (221 dzień laktacji, średnio 30 l mleka/dzień).

Oborę  podzielono na dwie strefy – w jednej krowy leżały, w drugiej jadły. Dwa razy dziennie w „części jadalnej” serwowano świeżą paszę. Naukowcy trenowali krowy tak długo (dwa razy dziennie), aż potrafiły sobie same otworzyć bramę (waga wyjściowa bramy to 7 kg). Jak krowy opanowały już tę czynność, do bramy dokładano codziennie kolejne 7 kg ciężaru, aż do momentu kiedy krowy w kolejno po sobie następujących dwóch porach doju, rezygnowały z otwarcia bramy, by dostać się do paszy.

Podobny schemat doświadczenia został wykorzystany przez naukowców, do badania potrzeby krów do wyjścia na pastwisko (brama między oborą, a pastwiskiem). Przed eksperymentem przez 5 dni bramę otwarto, by zwierzęta mogły poznać pastwisko i się do niego przyzwyczaić. Przez kolejne dwa dni krowy nie wychodziły na zewnątrz, następnie znów wychodziły, ale już z bramą zamkniętą i każdego dnia obciążaną kolejnym balastem. W czasie eksperymentu krowy miały stały dostęp do paszy w oborze.

W ciągu dnia o wiele mniej krów chce wychodzić na zewnątrz w porównaniu z godzinami wieczornymi. Dla 59% krów wyjście na zewnątrz było tak samo ważne, jak dostęp do paszy.
  • W ciągu dnia o wiele mniej krów chce wychodzić na zewnątrz w porównaniu z godzinami wieczornymi. Dla 59% krów wyjście na zewnątrz było tak samo ważne, jak dostęp do paszy.

Jakie wyniki uzyskano?

  1. 59% krów pokonywało taki sam (a nawet większy) ciężar bramy na pastwisko jak do części obory ze świeżo wyłożoną paszą. Maksymalny ciężar do zaakceptowania przez krowy na wejściu na pastwisko wynosił 31,18 kg, z kolei brama blokująca dostęp do paszy ważyła w trakcie eksperymentu maksymalnie 36,91 kg. Różnica nie była jednak istotna statystycznie
  2. Po doju krowy były w stanie włożyć o wiele więcej wysiłku, aby dostać się na pastwisko (29,27 kg) w porównaniu z godzinami porannymi (23,55 kg).

Krowy mają silną potrzebę wychodzenia na zewnątrz

Jeżeli krowy dostają w oborze paszę racjonowaną, motywem poszukiwania pastwiska nie jest głód, ale potrzeba wyjścia na zewnątrz. Kolejne badania powinny wykazać, jak daleko ta potrzeba zależy od warunków zewnętrznych (np. pogody czy dostępności atrakcyjnej paszy–trawy do skubania).

Źródło. Keyserlingk i inni, 2017
Zdjęcia: Archiwum
27. maj 2024 09:35