StoryEditor

Wielorazowe ścierki do wymion mogą być źródłem mastitis. Jak ich używać?

Ścierki wielokrotnego użytku z bawełny czy mikrofazy na pewno są bardziej przyjazne dla środowiska. Ale... jak ich używać i w jaki sposób prać, by nie stały się źródłem zakażenia mastitis?

02.02.2021., 00:00h

"Zainfekowane ścierki"

Ścierki wielokrotnego użytku do higieny wymion są zazwyczaj prane ze środkiem dezynfekcyjnym, gotowane i/lub suszone w gorącym powietrzu. Tak wynika z badań prowadzonych w 67 stadach, w 10 różnych stanach USA.

Próbki pobrano z jednej ćwiartki wymienia od 1300 krów. Laboratorium dostało też do analizy pod kątem liczby i rodzaju patogenów dwie czyste, wyprane ścierki. Dodatkowo właściciele stad odpowiadali na pytania, jak przygotowują wymiona i strzyki przed dojem i jak w praktyce wygląda stosowanie ścierek.


80% gospodarstw pierze ścierki we własnym zakresie

Wyniki: 20% hodowców korzystało z profesjonalnego serwisu pralniczego, 80% prało ścierki we własnym zakresie, z czego połowa stosowała środki dezynfekcyjne, a druga połowa – standardowy proszek do prania oraz funkcję gotowania. Dodatkowo 90% gospodarstw, które nie korzystało z usługowego prania, suszyło ścierki w suszarkach z gorącym powietrzem.

Uwagi: Producenci ścierek z mikrofazy odradzają pranie w środkach dezynfekcyjnych i suszenie gorącym powietrzem, ponieważ skraca to czas użytkowania ścierek.

Tylko w 28% badanych stad wynik czystości ścierek był odpowiedni

W czystej ścierce do wymion wartość graniczna patogenów nie powinna przekroczyć (na 1 cm kwadratowy) 32 kolonii Staphylococcus, Streptococcus oraz E. Coli. Jeżeli liczba kolonii patogenów w czystej ścierce jest wyższa, należy skontrolować proces ich prania. W 88% testowanych stad poziom bakterii typu coli był niższy niż dopuszczalny, ale tylko 28% stad było poniżej wartości granicznej dla wszystkich 3 patogenów.


Zapakuj całą objętość pralki

Duże znaczenie miała objętość prania – przy zapakowanej do pełna pralce, żadna ze ścierek nie miała bakterii E.coli powyżej dopuszczalnej normy; jeśli pralkę załadowano tylko w połowie, już 20% ścierek miało zbyt dużo patogenów E. Coli. Wytłumaczenie jest proste – lepszy efekt prania uzyskamy gdy ścierki ocierają się jedna o drugą. Czynnikiem ryzyka jest też zanieczyszczenie sitka w spływie pralki.

Źródło: Rowe et al., 2019

Zdjęcie: Pixabay

25. maj 2024 04:12