StoryEditor

Ceny mleka rosną

Ceny mleka gwałtownie rosną w oczekiwaniu, że napięty rynek może zostać dotknięty dalszymi zakłóceniami w dostawach nawozów i pasz oraz presją inflacyjną po inwazji Rosji na Ukrainę.
08.04.2022., 00:00h

Spada światowa produkcja mleka

Zła pogoda w Nowej Zelandii, USA i Australii w połączeniu z rosnącymi cenami gazu i zakłóceniami w łańcuchu dostaw spowodowanymi pandemią, już przed wojną wywierały presję na producentów mleka u pięciu największych eksporterów. Łączna produkcja mleka w Nowej Zelandii (która kontroluje 35% światowego eksportu), UE, Australii, USA i Argentynie spadła o 1,7% w styczniu w porównaniu z rokiem poprzednim, przy czym w Nowej Zelandii i Australii odnotowano spadki o ponad 6%.

Wojna w Ukrainie znacząco wpłynęła na rynek mleka

Po rozpoczęciu wojny w Ukrainie 24 lutego br. ceny najważniejszych produktów jeszcze bardziej wzrosły. Bezwodny tłuszcz mleczny, podstawowy produkt, 15.03 osiągnął rekordową cenę 7111 dolarów za tonę, według indeksu Global Dairy Trade, który monitoruje ceny produktów mlecznych w Nowej Zelandii. Pełne mleko w proszku osiągnęło w tym miesiącu swój ośmioletni szczyt. Nowozelandzka firma Fonterra, największy eksporter produktów mlecznych na świecie, oświadczyła, że płaci rolnikom o 30% więcej za mleko niż rok temu i przewiduje dalszy wzrost cen.

Chociaż to przetwórcy mleka i firmy spożywcze ponoszą największe koszty, ale i konsumenci prawdopodobnie będą musieli stawić czoła wzrostowi cen. Inwazja Rosji na Ukrainę zwiększy koszty produkcji mleka, ponieważ oba kraje są czołowymi eksporterami nawozów azotowych i pszenicy, która obok kukurydzy i soi jest ważną paszą dla bydła.

Artur Puławski
Zdjęcie: Unsplash

Artykuł ukazał się w magazynie Elita Dobry Hodowca 2/2022 na str. 6. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na Elicie:  Zamów prenumeratę.
29. maj 2024 00:45