StoryEditor

Jak Fonterra wpływa na światowy rynek mleka?

W porównaniu do innych surowców rolnych, rynek kontraktów terminowych na produkty mleczne jest słabiej rozwinięty. Wielu profesjonalistów z sektora mleczarskiego, jako punkt odniesienia w kształtowaniu tendencji na tym rynku, przyjmuje wyniki aukcji produktów mlecznych na platformie internetowej Global Dairy Trade (GDT).
Doktor Jakub Olipra na łamach „British Food Journal” (międzynarodowe czasopismo rozpowszechniające badania związane z żywnością) dowiódł, że jest to słuszna droga.

Z krajowego na rynek światowy

Właścicielem GDT jest Fonterra, największa nowozelandzka spółdzielnia mleczarska. Pierwsza aukcja na tej platformie odbyła się 2 lipca 2008 r. Początkowo była ona narzędziem sprzedażowym, które miało na celu głównie zwiększenie sprzedaży tej spółdzielni. Handlowano jedynie pełnym mlekiem w proszku, a aukcje odbywały się raz w miesiącu. Z biegiem czasu, wraz ze wzrostem popularności aukcji GDT, do platformy dołączyli nowi sprzedający i kupujący spoza Oceanii, a na listę sprzedawanych produktów trafiały nowe. Po uruchomieniu platformy sprzedawano na GDT coraz więcej towarów, a w 2014 roku osiągnięto maksimum przekraczające 1 mln t.

Od tego czasu obserwowany jest wyraźny spadek wielkości sprzedaży. Można to częściowo przypisać niekorzystnym warunkom pogodowym, które negatywnie wpływają na produkcję mleka w Nowej Zelandii i Australii (głównych dostawców towarów na aukcje). Jednak w ostatnich latach wolumen obrotu na GDT ustab...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Elita
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
29. maj 2024 19:35