StoryEditor

Serwatka posłuży do produkcji biopaliw

Kwaśna serwatka to odpad powstały po produkcji serów twarogowych (Polska zajmuje 4. miejsce w Europie) czy jogurtów typu greckiego, który zwykle trafia do ścieków, czasem wprost do jezior czy rzek stwarzając spore zagrożenie dla równowagi ekologicznej. Okazało się jednak, że kwaśna serwatka może mieć wiele różnych zastosowań. Jakich?
20.11.2019., 00:00h
Nagrodę naukową AgroBioTop, przyznawaną przez Komitet Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk otrzymał dr hab. inż. Piotr Oleśkowicz-Popiel z Instytutu Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej. Komitet uhonorował pomysł opracowania przyjaznej dla środowiska nowej technologii wytwarzania biopaliw z odpadów.

Technologia polskiego naukowca oparta jest o zastosowanie grup mikroorganizmów, które produkują z serwatki kwas kapronowy stosowany jako dodatek do pasz, środek antybakteryjny, ale również jako produkt pośredni do produkcji biopaliw i innych biochemikaliów.

Metodą tą w przyszłości będzie można wytwarzać również inne cenne związki chemiczne, utylizując przy tym różne odpady z przemysłu rolno-spożywczego.

29. maj 2024 00:40