StoryEditor

Standard – wolne od GMO

Polska Izba Mleka zdecydowała się utworzyć standard, aby umożliwić mleczarniom uzyskanie certyfikatu potwierdzającego produkcję mleka ,,wolnego od GMO”.

24.10.2019., 00:00h
Obecnie odpowiedzialność za cały łańcuch produkcji nabiału bez GMO spoczywa na mleczarni – to ona sprawuje nadzór nad procesem produkcji, dostawcami mleka oraz paszami (łącznie z produkcją, magazynowaniem i transportem). Teraz cały ten proces będzie można poddać certyfikacji. Będą jasne wymagania, które należy spełnić, zagadnienia do opracowania i wdrożenia. Całość działań będzie poddana audytowi i jeśli wszystkie wytyczne będą spełnione, mleczarnia otrzyma certyfikat.

Gwarancja dla konsumentów, że produkt który kupują jest wolny od GMO

Certyfikacja to ukłon w stronę konsumentów, którzy jeśli kupują wyraźnie oznaczony produkt, mają gwarancję, że jest on rzeczywiście wolny od GMO. Mimo, że zakaz stosowania pasz genetycznie modyfikowanych wejdzie w życie dopiero w 2021 roku (termin ten już parę razy przesuwano), wielu hodowców w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku już teraz zdecydowało się na produkcję właśnie takiego mleka.

Warunki uzyskania certyfikatu dostępne są na stronie http://gmo.izbamleka.pl.

Zdjęcie: Pixabay
29. maj 2024 19:59