StoryEditor

W USA spada popyt na nasienie buhajów ras mlecznych

Sprzedaż nasienia mlecznych buhajów w USA spadła do najniższego poziomu od 17 lat. Hodowcy przestawiają się na produkcję wołowiny i coraz częściej inseminują swoje krowy nasieniem pochodzącym od buhajów ras mięsnych.
22.04.2022., 00:00h

Najniższy popyt na nasienie mlecznych buhajów od 17 lat

Według Krajowego Stowarzyszenia Hodowców Zwierząt (National Association of Animal Breeders) sprzedaż nasienia mlecznych buhajów spadła w 2021 roku o 6,7% i osiągnęła najniższy poziom do od 17 lat.

Główną przyczyną spadku jest trwająca od dwóch lat pandemia koronawirusa, która odcisnęła swoje piętno na amerykańskiej produkcji mleka. W pierwszych miesiącach pandemii, w których zamknięte zostały restauracje i szkoły, duża część farmerów była zmuszona do utylizowania wyprodukowanego mleka, ponieważ nie było na nie zbytu. Stowarzyszenie Dairy Farmers of America oszacowało, że każdego dnia wylewano nawet 14 milionów litrów mleka.

Czytaj więcej: Przez koronawirusa rolnicy w USA wylewają mleko na pola. Co czeka polskich producentów mleka?

Produkcja wołowiny jest mniej kosztowna niż produkcja mleka

Odpowiedzią na mleczny kryzys była zwiększona tendencja amerykańskich hodowców do inseminowania swoich krów nasieniem buhajów mięsnych, co doprowadziło do wzrostu jego wykorzystania o 128% oraz 30% wzrost sprzedaży cieląt mieszańcowych.

Obecne prognozy USDA dla amerykańskiego rynku mleka pokazują, że popyt na produkty mleczne ponownie wzrośnie, jednak nie jest to równoznaczne z powrotem rolników do produkcji mlecznej i zwiększenia jej skali. Jak zauważa wielu farmerów, hodowla krów mlecznych jest droższa i bardziej wymagająca niż produkcja wołowiny, dlatego zmiana profilu produkcji dla wielu z nich nie jest rozwiązaniem tymczasowym. 

Kamila Dłużewicz 
fot. Unsplash

28. maj 2024 12:18