StoryEditor

Boksy muszą być dopasowane do gabarytów krowy

Nawet w najnowszych oborach, można poprawić  komfort krów dzięki prostym zabiegom. Jedną z ważnych ról w tej kwestii  odgrywa rygiel karkowy, który stanowi kompromis między czystością a komfortem.
11.09.2019., 00:00h
Hodowcy mogą wprowadzać ulepszenia we wszystkich aspektach funkcjonowania obory, jednak niektóre działania przynoszą szczególne efekty. Duży potencjał tkwi np. w okresie leżenia krów, podczas którego lepiej wykorzystywane są składniki pokarmowe i większe jest pobranie paszy. Dzięki zwiększonemu przeżuwaniu, większa jest produkcja mleka, a odciążenie racic sprawia, że mniej jest kulawizn. Czas leżenia jest zatem zbyt istotnym aspektem, aby można go było zepchnąć na drugi plan.

Urządzenie obory określa - obok pielęgnacji boksów - również czas leżenia krów. W przypadku nowej konstrukcji lub przebudowy, hodowcy wiele uwagi poświęcają boksom legowiskowym. Podczas gdy na samym początku funkcjonowania obory, wybiera się pasujące do danego momentu rozwiązania, to w miarę postępu hodowli, krowy stają się większe i cięższe. Dlatego zdarza się, że nawet w stosunkowo nowych oborach wymiary legowisk nie pasują do zwierząt.

Nieodciągnięcia w konstrukcji boksów da się rozpoznać

W większości przypadków długość boksów jest wystarczająca. To czego brakuje, to miejsca do „parkowania”, ponieważ rygiel karkowy jest ustawiony albo zbyt nisko, albo wystaje zbyt daleko w głąb boksu, lub też przegrody boczne nie pasują.

Aktualne zalecenia dotyczące wysokości rury karkowej dla ras: simental/brown swiss 120 do 125/holsztyny 125-130 cm
  • Aktualne zalecenia dotyczące wysokości rury karkowej dla ras: simental/brown swiss 120 do 125/holsztyny 125-130 cm
Uwidacznia się to poprzez:
  • Wytarte miejsca na rurze karkowej/ przegrodach bocznych
  • Krowy nie kładą się w ciągu minuty
  • Krowy mają styczność z boksem, ale nie leżą w nim prawidłowo 
Ustawienie boksów jest zawsze kompromisem pomiędzy czystością a komfortem krów. Im są krótsze i węższe, tym częściej małe krowy oraz jałówki będą tak prowadzone, że będą oddawały kał oraz mocz tylko poza boksem. Natomiast większe krowy będą miały problem z położeniem się i będą z niego rezygnowały, preferując stanie.

Zadbaj o więcej przestrzeni

Podczas gdy w starym budownictwie elastyczne boksy mogą stanowić rozwiązanie, aby zyskać więcej przestrzeni, to w nowych oborach ulepszenia kosztują nie tyle pieniądze, co czas: cofnięcie rury karowej, ewentualne jej podwyższenie lub zastąpienie łańcuchem. Jednak wysiłek ten się opłaca.
Clemens Mauch
25. maj 2024 04:58