StoryEditor

Pierwiastki wrażliwsze na niedobory wapnia

Gorączka mleczna to wciąż duży problem w stadach. Wprawdzie znacznie rzadziej dotyka ona krów po pierwszym wycieleniu (pierwiastek), jednak późniejsze konsekwencje są długie i bardzo szerokie.

10.02.2022., 00:00h

Niedobory wapnia u krów sprzyjają wielu chorobom

Niedobory wapnia w okresie okołoporodowym w stadach krów mlecznych to dość powszechne zjawisko, często jednak niedostrzegane, szczególnie jeśli mamy do czynienia z formą podkliniczną. Niestety jak dotąd nie ma na rynku testu, który łatwo i szybko określałby poziom wapnia u cielących się krów. Jest to o tyle istotne, że badania naukowe wskazują na związki między niedoborami wapnia, a zapadalnością na choroby (np. przemieszczenia trawieńca, kwasicę, zaburzenia poporodowe) w pierwszym okresie laktacji. Naukowcy z kliniki weterynaryjnej uniwersytetu w Berlinie badali związek pomiędzy subklinicznym niedoborem wapnia, a zapaleniem macicy (objawiającym się cuchnącym wyciekiem oraz gorączką). 

Podwójne ryzyko zapalenia macicy

Badaniami objęto 4043 krowy rasy hf a jednym z gospodarstw na terenie Meklemburgii Pomorza (Niemcy), którym w fazie przygotowawczej podano kwaśne sole. Poziom wapnia w surowicy krwi oznaczano pobrano podczas wycielenia, 24 godz. po nim oraz na trzeci dzień po wycieleniu.

Im starsze krowy, tym obserwowano niższy poziom wapnia w surowicy krwi w dniu porodu oraz dzień później. Wieloródki najniższy poziom wapnia miały w 1. dniu po wycieleniu, a pierwiastki w 3. W grupie doświadczalnej 12% krów zapadło na ostrą formę zapalenia macicy (wśród nich 20% jałówek i 9% wieloródek).

Największe ryzyko zapalenia macicy u pierwiastek z niedoborem wapnia

Przeprowadzone badanie wskazuje, że poziom wapnia zmienia się najbardziej dynamicznie w pierwszych trzech dniach po porodzie. Największe ryzyko zapalenia macicy miały młode zwierzęta (pierwiastki) z niedoborem wapna – zaobserwowano u nich wyraźną korelację między niedoborem wapna w 3. dniu, a zapaleniem macicy. Różnice w przebiegu koncentracji wapna były widoczne nie tylko między grupami: jałówki vs wieloródki, ale również pomiędzy różnymi grupami laktacyjnymi wieloródek. W podsumowaniu doświadczenia autorzy zastanawiali się czy niedobór wapnia jest czynnikiem ryzyka, czy też raczej efektem stanu zapalnego macicy. Aby rozstrzygnąć tę kwestię potrzebne są dodatkowe badania.

  • Młode krowy (pierwiastki) z niedoborem wapnia mają większe ryzyko zachorowania na ostre zapalenie macicy (fot. elita.de)

Źródło: Venjakob et al. 2019
Zdjęcie główne: Andrzej Rutkowski


Artykuł ukazał się w magazynie Elita Dobry Hodowca 4/2020 na str. 36. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na Elicie:  
Zamów prenumeratę.

25. maj 2024 03:20