StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Czy warto inwestować w nowoczesne technologie w gospodarstwie mlecznym? 3 argumenty za robotyzacją obory

Tegoroczna edycja Narodowego Dnia Mlecznej Fermy, nie przypadkowo miała miejsce w gospodarstwie Anny i Marcina Piotrowiczów, bowiem na rozwiązaniach technologicznych zastosowanych w oborze oraz jej wyposażeniu z całą pewnością można się wzorować.
17.12.2023., 14:30h

Stara uwięziówka nie pozwalała hodowcom na rozwój

Są młodzi i pełni ambitnych planów, a stara uwięziówka szans na rozwój gospodarstwa nie dawała. Postanowili więc zaryzykować i przede wszystkim – jak zgodnie potwierdzili – z myślą o dwójce swoich dzieci zainwestować w nowoczesną i w pełni zautomatyzowaną oborę. Anna i Marcin Piotrowiczowie, bo nich piszemy, mają więc nadzieję, że najnowocześniejsze technologie zastosowane w obiekcie skuszą w przyszłości ich latorośle do kontynuowania produkcji mleka.

image

Nowoczesna, zautomatyzowana obora Państwa Piotrowiczów

FOTO: Beata Dąbrowska

Po pierwsz: większy komfort dla krów

Nowy obiekt o wymiarach 32x48 metrów, przeznaczony jest dla 130 krów mlecznych. Budynek ma stalową konstrukcję. Słupy nośne rozmieszczone są w osi podwójnych legowisk, w linii drabiny paszowej oraz linii podłużnych ścian zewnętrznych, a ich rozmieszczenie w żaden sposób nie koliduje z ciągami technologicznymi obory. Pokrycie dachowe stanowi płyta warstwowa, a w podłużnych ścianach zewnętrznych zastosowano kurtyny z poliwęgl...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Elita
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
14. lipiec 2024 13:14