StoryEditor

Przyszłość hodowli zwierząt w UE stoi pod znakiem zapytania

Copa-Cogeca zorganizowała spotkanie z dr. Roelem Jongeneelem z holenderskiego Wageningen University & Research (WUR) na temat skutków wprowadzenia Europejskiego Zielonego Ładu na Wspólną Polityką Rolną.
06.02.2022., 00:00h

Czy europejskie rolnictwo jest w stanie przetrwać?

W spotkaniu wzięło udział ponad 300 osób związanych ze wszystkimi branżami europejskiego rolnictwa. Analiza na poziomie makroekonomicznym budzi niestety obawy rolników.
W produkcji roślinnej czeka nas obniżka plonów oraz ich jakości. W produkcji zwierzęcej także możemy się spodziewać wzrostu kosztów hodowli w związku z planami podniesienia standardów dobrostanu zwierząt oraz ochrony środowiska.
Problemem będzie eksport do krajów trzecich, a wprowadzenie ograniczeń w transporcie zwierząt może wpływać na specjalizację produkcji w poszczególnych krajach członkowskich UE. Spadnie produkcja, wzrosną ceny żywności pochodzenia zwierzęcego, a hodowcom spadną dochody. W tym świetle przyszłość hodowli zwierząt w UE stoi pod znakiem zapytania.

Artur Puławski
Zdjęcie: Andrzej Rutkowski

Artykuł ukazał się w magazynie Elita Dobry Hodowca 1/2022 na str. 5. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na Elicie:  Zamów prenumeratę.
15. czerwiec 2024 08:01