StoryEditorCielęta

Jak zabawki wpływają na rozwój młodych cieląt?

Podobnie jak dzieci, cielęta również potrzebują zabawek i elementów w cielętniku, które dostarczają im rozrywki. Naukowcy potwierdzają, że wzbogacanie środowiska, w którym przebywają cielęta, wpływa korzystnie na ich samopoczucie i redukuje stres oraz frustrację młodych zwierząt.

Jakie przedmioty poprawiają samopoczucie cieląt?

Dobrostan zwierząt hodowlanych jest ważnym zagadnieniem zarówno dla konsumentów jak i producentów mleka. Badacze z Dalhousie University (Kanada) i University of Reading (Anglia) postanowili sprawdzić jakie zmiany w środowisku cieląt najlepiej wpływają na ich samopoczucie i poprawiają dobrostan.

Podczas eksperymentu naukowcy zbadali, które elementy wzbogacające środowisko są dla cieląt najbardziej stymulujące. Porównano stacjonarne szczotki, liny, sprężyny, plastikowe łańcuchy, siatki wypełnione sianem o zapachu truskawek oraz smoczki. Badania prowadzono zarówno na cielętach utrzymywanych indywidualnie, jak i cielęta utrzymywanych grupowo.

  • Stacjonarne szczotki użyto, aby stymulować naturalne zachowania związane z pielęgnacją sierści, zmniejszyć poziom nudy i zrekompensować brak czyszczenia sierści, za które w pierwszych miesiącach życia odpowiedzialna jest matka.
  • Wiszące liny, sprężyny i plastikowe łańcuchy użyto, aby zaspokoić naturalną potrzebę cieląt do żucia i manipulacji ustami i językiem.
  • Siatki z sianem miały pobudzić u cieląt naturalne zachowania związanych ze zbieraniem paszy. Spryskanie paszy aromatem truskawkowym miało pobudzić percepcję sensoryczną cieląt.
  • Smoczki miały za zadanie zmniejszyć stres i frustrację u młodych cieląt, zapewniając im możliwość zaspokojenia potrzeby ssania
image

Cielęta utrzymywane grupowo rzadziej interesują się zabawkami, od cieląt trzymanych w pojedynczych budkach. Jest to niezbity dowód na to, jak ważna dla młodych zwierząt jest socjalizacja i interakcje z innymi cielętami.

FOTO: Beata Dąbrowska

Do jakich wniosków doszli naukowcy?

Ze wszystkich wymienionych powyżej przedmiotów i zabawek, mających urozmaicić cielętom ich środowisko, zwierzęta były najbardziej zainteresowane i najczęściej wchodziły w interakcje z "truskawkowym" sianem, jednak cielęta nadal wykazywały dość duże zainteresowanie innymi przedmiotami stymulującymi manipulacje ustne, a także suchymi smoczkami.

Co ciekawe, cielęta trzymane w parach lub grupach zauważalnie rzadziej wchodziły w interakcje z zamontowanymi w cielętniku zabawkami, w porównaniu z cielętami trzymanymi pojedynczo. Dowodzi to, jak duże znaczenia dla samopoczucia cieląt mają interakcja z innymi przedstawicielami swojego gatunku.

Oprac. Kamila Dłużewicz na podst. Bovine Veterinarian

14. lipiec 2024 07:17