StoryEditorWiadomości

Hodowla niskometanowych krów pomoże chronić klimat

Firma genetyczna Semex UK wierzy, że może zmniejszyć produkcję metanu o 20–30% do 2050 r. poprzez hodowlę krów o niższej zawartości metanu.
06.05.2024., 10:30h

Emisję metanu od krów można znacznie zmniejszyć przez odpowiednią selekcję genetyczną


W celu znalezienia genetycznego rozwiązania problemu emisji metanu, Semex współpracuje z kanadyjską firmą zajmującą się rejestracją i oceną genetyczną mleka Lactanet oraz Uniwersytetem w Guelph.

W ostatnich 5 latach kanadyjskie organizacje zajmujące się rejestracją mleka zebrały ponad 13 milionów zapisów spektroskopii mleka w średniej podczerwieni (MIR), z których 700 000 zostało przeanalizowanych przez genetyków Lactanet w celu oszacowania emisji metanu dla krów zarejestrowanych w Kanadzie.

Wyniki pokazały, że można znacznie zmniejszyć emisję metanu dzięki selekcji genetycznej. Naukowcy odkryli, że istnieje 85-procentowa korelacja między metanem zebranym a metanem przewidywanym, co doprowadziło do wniosku, że istnieje genetyczny sposób na obniżenie poziomu metanu. Dzieje się tak dlatego, że genetyka krowy ma również wpływ na produkcję metanu w żwaczu, a także na drobnoustroje.

image
Naukowcy odkryli, że istnieje 85-procentowa korelacja między metanem zebranym a metanem przewidywanym, co doprowadziło do wniosku, że istnieje genetyczny sposób na obniżenie poziomu metanu
FOTO: Beata Dąbrowska

Intensywna selekcja genetyczna krów pozwoli ograniczyć produkcję metanu aż o 30%


Cecha ta jest dziedziczna w 23%, co jest porównywalne z produkcją i odpowiedzią immunologiczną z niezawodnością na poziomie 70–80% i nie ma wpływu na wydajność ani na poziom tłuszczu i białka w mleku. To skłoniło Semex do stwierdzenia, że zmniejszenie produkcji metanu o 20–30% do 2050 r. jest możliwe w zależności od intensywności selekcji.

Semex i Lactanet wprowadzili już tę technologię na globalny rynek, a Lactanet publikuje wartości, które od kwietnia ubiegłego roku hodowcy mogą wykorzystywać do ograniczenia emisji metanu w swoich stadach.

Czytaj więcej: Kto tak naprawdę niszczy klimat?

Beata Dąbrowska

Źródło: Dairy Global

29. maj 2024 19:16