StoryEditorBadania naukowe

Naukowcy odkryli, że krowy żywione konopiami produkują mleko z THC i CBD

Senność, chwiejny chód, zaczerwienione spojówki - to tylko niektóre z objawów, jakie wykazywały krowy karmione kiszonką z konopi przemysłowych w ramach eksperymentu naukowego. Co więcej, nietypowy TMR przyczynił się do zmiany składu mleka, w którym wykryto obecność THC i CBD.

W badaniu opublikowanym w Nature Food, międzynarodowa grupa badaczy przyglądała się, jak pasza zwierająca konopie wpływa na zdrowie i produkcyjność krów. W ramach eksperymentu naukowcy podawali dziesięciu krowom mlecznym paszę konopną o różnej zawartości dwóch popularnych kannabinoidów, czyli tetrahydrokannabinolu (THC) i kannabidiolu (CBD). W trakcie kilkutygodniowego badania monitorowano zachowanie oraz ogólny stan bydła i pobierano od zwierząt próbki mleka, krwi i kału.

Krowy na haju, czyli jak kannabinoidy w paszy wpływają na zachowanie krów

 

Na efekty żywienia krów paszami zawierającymi substancje psychoaktywne nie trzeba było czekać długo. Krowy żywione TMR-em na bazie konopi siewnych wykazywały typowe objawy bycia "pod wpływem". Zwierzęta były senne, często ziewały, miały spowolniony i chwiejny chód, zaczerwienione spojówki i śliniły się. Co ciekawe, naukowcy odnotowali też spadek pobrania paszy i mniejszą mleczność.

Intensywność objawów była jednak mocno uzależniona od typu paszy jaką dostawały krowy, a kluczowe dla zmiany zachowania krów była dawka spożytych substancji psychoaktywnych. Krowy żywione kiszonką z całych konopi, wykazywały niewielkie odstępstwa od normalnych zachowań w porównaniu do krów z grupy kontrolnej, żywionej kiszonką z kukurydzy.

Z kolei krowy, żywionej paszą przygotowaną z bogate w kannabinoidy liście, kwiaty i nasiona konopi wykazywały cały szereg opisanych wyżej zmian w z behawiorze. U badanych zwierząt zaobserwowano też spowolnienie tętna i oddechu, zmniejszenie pobrania paszy i zmniejszoną mleczność. Zmiany w zachowaniu ustąpiły kilka dni po wyłączeniu z diety konopi, jednak kannabinoidy utrzymywały się w krwiom mleku jeszcze przez jakiś czas.

Co z mlekiem od krów karmionych konopiami?

 

W swoim badaniu naukowcy nie sprawdzili jaki wpływ na ludzi mogłoby mieć spożywanie mleka wzbogaconego o THC i CBD. Istnieje oczywiste podejrzenie, że owe mleko mogłoby działać psychoaktywnie, jednak badanie z założenia dotyczyło jedynie krów i karmienia ich paszami z dodatkiem konopi.

Badanie nie pozwala na wyciągnięcie żadnych wniosków co do tego, czy istnieje ryzyko zdrowotne wynikające ze spożywania takiego mleka – stwierdził współautor badania Robert Pieper.

Pasaż kannabinoidów do mleka nie jest jedynym problematycznym zagadnieniem skarmiani krów paszami konopnymi. Zmiany w behawiorze zwierząt, a w szczególności zmniejszenie pobrania paszy i tym samym zmniejszenie produkcji mleka, są raczej niepożądanym efektem stosowanaia pasz na bazie konopi, jednak naukowcy nie tracą entuzjazmu co do dalszych badań i przyszłego stosowania tych roślin jako dodatków paszowych w bezpiecznych ilościach 

image

Krowy żywione TMR-em na bazie konopi były bardziej senne, miały spowolniony i chwiejny chód, zaczerwienione spojówki i śliniły się. Produkowały też mniej mleka i mniej czasu spędzały przy stole paszowym

FOTO: Unsplash

Konopie są bowiem niedrogimi i szybkorosnącymi roślinami, które mają szansę stać się łatwo dostępną alternatywą dla innych pasz i źródłem taniego białka, co jest szczególnie istotnym zagadnieniem w obliczu obecnego kryzysu związanego ze wzrostem kosztów produkcji zwierzęcej. Dodatkowo badanie dowiodło, że unikanie wykorzystywania tych elementów konopi, ktore zawierają największą koncentracje kannabinoidów, praktycznie eliminuje nieporządane zmiany w zachowaniu krów. 

Kamila Dłużewicz

27. maj 2024 13:59