StoryEditorPorady dla hodowców

Czas stymulacji wymienia powinien być dopasowany do krowy

Przez nieodpowiednie dobrany czas stymulacji wymienia przed dojem, nie tylko tracimy mleko, ale także znacznie wydłuża się czas doju.
07.12.2023., 22:00h

Brak stymulacji wymienia przed dojem znacznie ogranicza ilość uzyskanego mleka. Dlaczego tak się dzieje?

Kiedy krowy oddają mleko jeszcze przed rozpoczęciem doju, ludzie często rezygnują ze stymulacji wymion. To błąd! Ponieważ tylko 20% mleka jest przechowywane w zatoce wymienia, a większość mleka (80%) znajduje się w pęcherzykach mlekowych, więc do jego uwolnienia potrzeba hormonu – oksytocyny. Uwalnia się ona w wystarczających ilościach tylko wtedy, gdy końcówka strzyku jest mechanicznie stymulowana. Uzyskanie wystarczającego stężenia oksytocyny we krwi może potrwać nawet minutę. Jeśli poziom oksytocyny jest zbyt niski lub jeśli aparat udojowy jest uruchamiany zbyt szybko, istnieje ryzyko, że na początku dojone będzie tylko mleko z zatoki wymienia, a następnie przepływ mleka zostanie zatrzymany, ponieważ z pęcherzyków mlekowych uwolnią się tylko niewielkie ilości mleka lub mleko nie uwolni się wcale (bimodalność).

image

Jeśli poziom oksytocyny jest zbyt niski lub jeśli aparat udojowy jest uruchamiany zbyt szybko, istnieje ryzyko, że na początku dojone będzie tylko mleko z zatoki wymienia, a następnie przepływ mleka zostanie zatrzymany.

FOTO:

Dlatego tak ważne jest intensywne przygotowanie wymion, a najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez grupę roboczą z Cornell University dowodzą, że jest to też opłacalne. Naukowcy zbadali, w jaki sposób bimodalność wpływa na wydajność mleczną. W tym celu przeanalizowali 61 677 udojów od 2937 krów. Bimodalność zakładano, jeśli wydajność mleka określona przez miernik przepływu mleka była niższa w określonym przedziale czasu na początku doju (od 15 do 30, od 30 do 60 lub od 60 do 120 sekund) w porównaniu z poprzednimi przedziałami.

Do 9 kg mniej mleka bez odpowiedniej stymulacji wymienia

  • Eksperci ds. technologii udoju stwierdzili istotną korelację między liczbą bimodalności a średnią dzienną wydajnością mleczną krów. Wydajność mleczna spadła o całe dziewięć kilogramów przy ciągłej bimodalności (21 udojów) (przegląd 1)!
  • Ponadto, przy ciągłej bimodalności przez kilka dojów, średni czas doju wydłużył się o jedną minutę (z 210 do 278 sekund).
  • Wraz ze wzrostem liczby laktacji różnice, zwłaszcza w wydajności mleka, rosną.
image
FOTO: Elita

Wnioski dla hodowców

  • Do identyfikacji krów z opóźnionym oddawaniem mleka, można wykorzystać czujniki przepływu (30–60-sekundowy przepływ mleka).
  • Takie krowy powinny być stymulowane dłużej przed rozpoczęciem doju, np. za pomocą automatycznych systemów, ponieważ dodatkowa stymulacja może spowodować silniejsze uwalnianie oksytocyny.
  • Jeśli to konieczne – czas pomiędzy pierwszym bodźcem dotykowym (czyszczenie strzyków), a podwieszeniem aparatu udojowego powinien być dostosowany (wydłużony).
  • Eksperci ds. technologii doju oczekują, że dzięki opisanym środkom optymalizacyjnym można nie tylko nieco zwiększyć wydajność mleczną, ale także skrócić całkowity czas doju i poprawić zdrowie wymion.
14. lipiec 2024 01:06