StoryEditorZdrowie krów

Jak szybko mastitis rozprzestrzenia się w stadzie?

Wskaźnik nowych zakażeń w stadzie dostarcza informacji o aktualnej intensywności zakażeń. Jak można poprawić zdrowotność wymion?
13.03.2023., 20:00h

Kolejny przypadek mastitis i nie wiadomo dlaczego? Pora poznać przyczyny tego problemu

Pomocne jest comiesięczne sprawdzanie częstości występowania nowych zakażeń w okresie laktacji. Jeśli wystąpią jakieś zmiany, można szukać ich przyczyn bezpośrednio w gospodarstwie, zanim problem mastitis stanie się naprawdę znaczący. W najlepszych gospodarstwach jedna na dziesięć krów choruje pomiędzy kolejnymi kontrolami mleka, jednak średnia w Niemczech jest wyższa – jedna na pięć krów (20%). To, jak wysoki jest odsetek nowo zakażonych zwierząt w stadzie zależy od warunków ogólnych i standardów pracy. Oczywiście, im mniej zakażeń, tym lepiej. Jeżeli wskaźnik spadnie poniżej 10%, nie ma potrzeby martwić się o kondycję wymion w stadzie. Jednak naprawdę nieliczne gospodarstwa utrzymujące krowy mleczne osiągają tę wartość. Z drugiej strony – jeśli wskaźnik rośnie, a jego wartość sięga lub przekracza 30%, należy podjąć natychmiastowe środki zaradcze.

W poszukiwaniu błędów w zarządaniu stadem 

Aby zmniejszyć liczbę nowych zakażeń w okresie laktacji, należy w pierwszej kolejności sprawdzić higienę doju i pomieszczeń:

Czyste krowy: czystość zwierząt i wymion ma znaczący wpływ na liczbę nowych zakażeń. Czystość wymienia punktuje się od 1 = czyste do 4 = silnie zabrudzone. Oczekujemy, że 90% krów powinno należeć do kategorii 1 i 2. W przeciwnym razie należy sprawdzić korytarze, poczekalnię i stanowiska. Duży wpływ ma rodzaj, jakość i grubość warstwy ściółki na legowiskach. Powinien to być materiał o niskiej zawartości patogenów oraz z s.m. powyżej 70%.

image

Higiena pomieszczeń ma duży wpływ na częstość występowania nowych zakażeń w okresie laktacji. Im czystsze są krowy i wymiona, tym niższe ryzyko infekcji. W tym celu konieczne jest staranne czyszczenie stanowisk i korytarzy

FOTO: Elita

Jeśli występują problemy ze zdrowiem wymion, nie należy ścielić w okolicach głowy krowy, ponieważ ślina może zanieczyszczać ściółkę podczas przeżuwania.

Czyste strzyki: ważne jest, aby upewnić się przed założeniem aparatu udojowego, że strzyki są czyste.

  • Wskazówka: Przed dojem należy sprawdzić, czy strzyki są naprawdę dobrze wyczyszczone. Przyda się "test chusteczki" – weź chusteczkę do dezynfekcji i wytrzyj nią górę strzyka po czyszczeniu wstępnym. Jeśli na chusteczce nie ma zanieczyszczeń, strzyk jest czysty. Maksymalnie 5 z 20 strzyków może pozostawić ślady na chusteczce. W przeciwnym razie należy lepiej czyścić strzyki, aby zminimalizować namnażanie patogenów.

Higiena doju: aby zapobiec przenoszeniu patogenów podczas doju, należy nosić rękawiczki, a na końcu doić krowy z zaburzeniami zdrowotnymi.

  • Wskazówka: Pośrednia dezynfekcja pomaga w utrzymaniu zdrowia wymion nie tylko przy obsłudze urządzeń udojowych, ale także podczas noszenia rękawiczek jednorazowych.
image

Aby sprawdzić, czy strzyki są czyste, można zrobić test chusteczki. Przed założeniem aparatu udojowego należy oczyścić strzyki

FOTO: Elita

Kontrola techniki doju: ważne są ustawienia parametrów technicznych. Jeśli są one nieprawidłowe, np. jeśli mleko jest odciągane zbyt długo, sprzyja to powstawaniu hiperkeratozy. Zmiana powierzchni skóry na końcówce strzyka może zwiększyć intensywność infekcji.

  • Wskazówka: Raz w miesiącu należy sprawdzić stan strzyków. W razie potrzeby należy zmodyfikować parametry doju, aby ograniczyć hiperkeratozę.

Zasady ograniczenia intensywności patogenów w strefie legowiskowej:

 

  • optymalizacja higieny w porodówce (czyszczenie i ponowne ściółkowanie po każdym wycieleniu),
  • staranne czyszczenie legowisk i korytarzy (wtedy krowy na hali udojowej są czyste),
  • krótkie odstępy czasu między ścieleniem (maks. 2 dni),
  • słoma ściółkowa/wióry najlepszej jakości, sucho przechowywane,
  • niepodścielanie w okolicach głowy.
image

Dzięki temu można obliczyć odsetek nowych zakażeń w okresie laktacji

FOTO: Elita

-ws-

15. czerwiec 2024 03:29