StoryEditor

Jak hoduje się krowy w Finlandii?

Mleko to jedna z najbardziej dochodowych gałęzi produkcji rolniczej w Finlandii. Dochody z produkcji mleka przynoszą tamtejszemu sektorowi rolnemu ponad 29% wpływów. Jan de la Chapelle (z wykształcenia biolog), który prowadzi farmę mleczną Lindo Gard w zachodniej Finlandii, z produkcji mleka czerpie 40% dochodów.

16.01.2020., 00:00h
Jego stado krów mlecznych liczy 190 sztuk. To - jak na tamtejsze warunki – duże pogłowie. Średnio na jednego producenta mleka, których w Finlandii jest ok. 6700 przypada bowiem 45 krów. Krowy w Lindo Gard dają również więcej mleka niż średnia krajowa, która wynosi 9,5 tys. kg.

                       
12 tys. litrów od jednej krowy

Od jednej sztuki Jan de la Chapelle uzyskuje średnio 12 tys. litrów mleka, co daje roczną produkcją na poziomie 1,9–2 mln l. Finlandia w 2018 r. wyprodukowała 2,3 mld l mleka.

Cała tajemnica tkwi w hard rocku. Żeby krowy dawały więcej mleka syn Ove puszcza im go często – żartuje gospodarz.

Mleko z Lindo Gard wyjeżdża do liczącej ponad 5 tys. członków spółdzielni mleczarskiej Valio. Jak mówi farmer, Valio to pierwsza mleczarnia, która wprowadziła na rynek produkty bez laktozy, jej produkty zawierają też ograniczoną ilość cukru. W ten sposób spółdzielnia dostosowała się do wymogów krajowych konsumentów ale też importerów.  W fińskich restauracjach i barach wszystkie dania są przygotowywane w oparciu o produkty mleczne bez laktozy. Warto zaznaczyć, iż Finlandzcy przetwór...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Elita
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
29. maj 2024 10:53