StoryEditor

„Mleko antibiotic-free” - kolejne wyzwanie dla hodowców i producentów mleka

Od kilku już lat mówiono o mleku od krów żywionych paszami wolnymi od Genetycznie Modyfikowanych Organizmów. Dziś, już w bardzo wielu gospodarstwach takie mleko jest produkowane, ponieważ „wymusiły” to na mleczarniach sieci handlowe i oczekiwania konsumentów, którzy dzisiaj zwracają coraz większą uwagę na sposoby produkcji żywności. Osiągnięcie tego celu jest w zasadzie proste, wystarczy żywić nasze krowy paszami GMO-free, choć to zwiększyło koszty produkcji mleka o około 3-4 grosze na litr.
13.09.2019., 00:00h
Pojawiło się również zapotrzebowanie na mleko i produkty mleczne bez laktozy. Coraz szersza grupa konsumentów nie akceptuje w jogurtach jako dodatku mleka w proszku i cukru. Dlatego z bardzo dużym prawdopodobieństwem w niedługim czasie zaczną ukonkretniać się działania zmierzające w kierunku wprowadzenia na rynek „Mleka wolnego od antybiotyków”. W związku z tym, kolejnym bardzo trudnym, ale koniecznym wyzwaniem dla nas hodowców będzie zmniejszenie lub całkowite wykluczenie antybiotyków w produkcji mleka.


Produkcja mleka w przyszłości będzie się odbywać bez lub z minimalnym wykorzystaniem antybiotyków

Coraz szerzej w mediach pojawiają się informacje mówiące o pozostałości substancji leczniczych (głównie antybiotyków), spożywanych wraz z jedzeniem, które mogą niekorzystnie wpływać na stan zdrowia konsumenta, dlatego tak ważnym jest stosowanie okresu karencji na antybiotyki, tak by mleko trafiające do mleczarni było już wolne od chemioterapeutyków, dając zapewnienie konsumentowi, że nasze produkty są bezpieczne. Trzeba będzie produkować mleko z użyciem znikomej ilości lub bez antybiotyków poprzez odpowiednią profilaktykę między in...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Elita
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
27. lipiec 2024 10:57