StoryEditorDobrostan bydła mlecznego

Utrzymanie cieląt razem z krowami – wymysł ekologów czy wymóg przyszłości?

Coraz częściej i coraz głośniej mówi się już o zaprzestaniu utrzymywania krów na uwięzi. I wszystko na to wskazuje, że na tym nie skończą się zalecenia odnośnie poprawy dobrostanu zwierząt, które wynikają m.in. z presji konsumentów.
17.01.2024., 15:00h

EFSA: "Cielęta powinny być utrzymywane z krowami"

Na początku bieżącego roku Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (z ang. EFSA) – agencja Unii Europejskiej zajmująca się niezależnym doradztwem naukowym na temat istniejących i pojawiających się zagrożeń związanych z łańcuchem żywnościowym, przedstawiło doniesienie na temat dobrostanu cieląt, w którym jasno napisano, że cielęta powinny coraz częściej być utrzymywane z krowami. Pierwszym etapem powinno być utrzymywanie wszystkich cieląt z krowami przez 24 godziny po wycieleniu, a później okres ten powinien być wydłużany.

image
Badania potwierdziły, że zapewnienie cielętom kontaktu z matkami przyczynia się do lepszych ich przyrostów, rozwoju zachowań socjalnych i mniejszej liczby nieprawidłowych zachowań, jak również wyższej wydajności mlecznej w przyszłych laktacjach
FOTO: Beata Dąbrowska

Czy można połączyć utrzymania cieląt z matkami i nowoczesną produkcję mleka?

Obserwując zachodzące trendy i zalecenia, naukowcy „pod lupę” biorą zagadnienia, z którymi zapewne j...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Elita
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
14. czerwiec 2024 13:14