StoryEditor

Produkcja mleka na świecie rośnie, ale tempo wzrostu słabnie

Jak wskazują eksperci, w 2021 roku pomimo trudnych warunków ekonomicznych na całym świecie spowodowanych pandemią koronowirusa, będzie kontynuowany rozwój światowego rynku mleka. Wzrośnie produkcja i konsumpcja. Unijne kraje mają skorzystać głównie na zwiększeniu eksportu serów.

Produkcja mleka w 2021 roku nadal będzie rosnąć

W bieżącym roku na świecie będzie kontynuowany wzrost produkcji mleka krowiego, aczkolwiek zapowiada się, że tempo wzrostu będzie mniejsze niż przed rokiem. Tak zakłada amerykański departament rolnictwa (USDA) w opublikowanej niedawno prognozie dla światowego rynku mleka. Wzrost globalnej podaży mleka, wg amerykańskich analityków, jest spowodowany ożywieniem popytu na produkty mleczne, które pozytywnie wpływa na ich ceny na rynku światowym, zwiększeniem stad krów w takich krajach, jak Indie, Chiny, USA oraz wzrostem wydajności, co z kolei jest najbardziej widoczne w USA, Chinach oraz w Rosji.

Windowanie wydajności

Eksperci USDA oczekują, że czołowi producenci mleka na świecie zwiększą produkcję w porównaniu z 2020 r. o 1,4%, do 539,5 mln ton. Jest to o 0,1% mniej niż wzrost w 2020 r. w porównaniu do 2019 r. Warte podkreślenia jest to, że u pięciu największych eksporterów mleka na świecie, tj. w Unii Europejskiej, USA, Nowej Zelandii, Australii i w Argentynie, wzrost produkcji przewidywany jest średnio o 1% tj. 3 miliony, co jest wzrostem o połowę mniejszym w porównaniu do ubiegłorocznego. Podob...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Elita
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
26. maj 2024 08:45