StoryEditorKRACH NA RYNKU MLEKA

Ceny mleka w proszku dołują

Październik jest miesiącem, w którym polskie firmy zaczynają doświadczać tego co ich zachodnioeuropejska konkurencja. Oferty jakie otrzymują polskie mleczarnie za odtłuszczone mleko w proszku są już na poziomie 15 zł/kg. Co jednak gorsze produkt ten nawet pomimo znacznego spadku cen nie cieszy się dużym zainteresowaniem.

31.10.2022., 15:15h
stdClass Object ( [id] => 2353433 [title] => Ceny mleka w proszku dołują [alias] => ceny-mleka-w-proszku-doluja [catid] => 3212 [published] => 1 [introtext] => [fulltext] =>

CORAZ MNIEJSZY EKSPORT MLEKA Z PAŃSTW UNIJNYCH

W ostatnich miesiącach coraz bardziej widoczny jest spadek eksportu z państw będących członkami UE. W bieżącym roku wyeksportowano 164 000 ton mniej produktów niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jak już niejednokrotnie podkreślaliśmy wymierny wpływ na ten stan mają rosnące koszty produkcji. Unijne mleko w proszku staje się przy obecnych cenach surowca i energii oraz innych elementów mających wpływ na jego wytworzenie, po prostu zbyt drogie w obrocie międzynarodowym.

RYNEK CHIŃSKI WCIĄŻ OGRANICZONY

Doskonale pokazują to wyniki sprzedaży na rynek chiński. Kraje unijne od lat były obok Nowej Zelandii, głównymi eksporterami w tym kierunku. We wrześniu bieżącego roku na rynek chiński trafiło z państw unijnych 99 667 ton produktów mleczarskich. Było to mniej niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego o 17,4%. Biorąc pod uwagę okres od stycznia do września 2022 wynik jest jeszcze mniej zadawalający. Kraje unijne wyeksportowały do Chin o 26,4% mniej produktów. Jednocześnie widoczny jest wzrastający chiński import ze Stanów Zjednoczonych. Tamtejsze mleczarnie dysponują znacznie tańszym produktem, a kryzys energetyczny właściwie ich nie dotyka. Za okres I – IX 2022 wyeksportowano z USA o 3,3% więcej produktów. Natomiast porównując wrzesień 2022 do września 2021 jest to aż o 25,3% więcej. W ujęciu wartościowym w wymienionych okresach amerykańscy producenci sprzedawali odpowiednio o 2,3% i 13,2% drożej. Warto przy tym zauważyć, że wzrost cen po których ze Stanów eksportuje się na rynek chiński jest najbardziej zrównoważony. Nie występują nagłe skoki w cenach produktów. Będąc przy cenach warto zwrócić uwagę, że jedynie państwa unijne wygenerowały w okresie I – IX 2022 mniejszą wartość sprzedaży (o 4,3%) niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

BESSA NA PROSZKACH MLECZNYCH JUŻ OD KWIETNIA

To, że europejski produkt robi się zbyt drogi na rynkach światowych wymusza korekty cen sprzedaży. Błędem jest twierdzenie, że wśród unijnych producentów produktów masowych jak proszki mleczne panuje hossa. Obecna sytuacja to bardziej starania o zrównoważenie przychodów ze sprzedaży z  kosztami wytworzenia. Stopniowa korekta cen na rykach unijnych ma miejsce już od połowy roku. Przykładowo w Holandii szczyt cen odtłuszczonego mleka w proszku miał miejsce w kwietniu, kiedy to osiągnęły one poziom 4 190 euro za tonę. Była to cena większa o 66,43% wyższa niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego. Jednocześnie była ona najwyższą od sześciu lat. Kolejne miesiące bieżącego roku przynosiły holendrom spadki wynoszące od 5 do 6%. Obecnie cena jaką uzyskują holenderskie mleczarnie wynosi 3 460 euro za tonę i jest już tylko o 19,72% wyższa niż w październiku roku 2021. Na rynku niemieckim spadek cen odtłuszczonego mleka w proszku ma miejsce również od kwietnia. Uzyskiwane wtedy ceny kształtowały się na poziomie 4 299 euro/t i były 69,5% wyższe niż w roku ubiegłym. Październikowe notowania wskazują na spadek do 3 641 euro/t, co stanowiło zaledwie 25,18% wyższy poziom niż w październiku 2021. Francuskie mleczarnie w przeciwieństwie do niemieckich i holenderskich, spadek cen odtłuszczonego mleka w proszku zaczęły odczuwać dopiero we wrześniu. Jednak warto zauważyć, że tamtejszy rynek zachowywał się inaczej niż wcześniej wymienione. Przyrost cen był znacznie wolniejszy a najwyższy ich poziom w bieżącym roku miał miejsce w sierpniu (3 852 euro/t). Niemniej wrzesień i październik przynoszą kilkuprocentowe spadki. Wszystko to skutkuje zmniejszoną produkcją wyrobów sproszkowanych, która w państwach UE maleje od czerwca. W wymienionym miesiącu wynosiła ona 156 tys. ton, natomiast we wrześniu było to już 119 tys. ton. Zbliżona sytuacja ma miejsce w przypadku masła. Jego ceny również od kilku miesięcy spadają wśród kluczowych europejskich producentów.

STANY PRODUKUJĄ TANIEJ NIŻ EUROPA

Październik jest miesiącem, w którym polskie firmy zaczynają doświadczać tego co ich zachodnioeuropejska konkurencja. Oferty jakie otrzymują polskie mleczarnie za odtłuszczone mleko w proszku są na poziomie 15 zł/kg. Co jednak gorsze produkt ten nawet pomimo znacznego spadku cen nie cieszy się dużym zainteresowaniem. Dalszy spadek jest niemal pewny. Zaobserwować można to było podczas ostatnich wydarzeń targowych jak francuski SIAL, gdzie holenderskie przedsiębiorstwa rozpychały się z możliwością sprzedaży po jeszcze niższej cenie. Jednocześnie można było zaobserwować większą aktywność firm ze Stanów Zjednoczonych, których oferty były z kolei niższe niż europejskich mleczarni. Warto wspomnieć, że spadek cen w Polsce dotyczy właściwie wszystkich tak zwanych masowych produktów mleczarskich, czyli również pełnego mleka w proszku, masła, jak i mleka oraz śmietany przerzutowej. Właściwie jedynym perspektywicznym obecnie produktem są sery dojrzewające. Jednak w tym przypadku goryczy dodają sieci handlowe. W ostatnich rozmowach z osobami zajmującymi się ich sprzedażą pojawiać zaczyna się wątek dotyczący możliwości zakupu tańszych serów z niemieckich mleczarni. Być może to zwykły blef. Pewnym jednak jest, że to sygnał mówiący, że o kolejne podwyżki będzie trudno. 

CENY DOŁUJĄ POMIMO BRAKU ZAPASÓW

Zazwyczaj wychłodzenie na rynku produktów masowych miało miejsce w związku z popytem i podażą, co obrazowały wzrastające zapasy. Tym razem sytuacja jest jednak inna. W ostatnich miesiącach w Europie w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych nie odnotowywano znaczących ilości zapasów odtłuszczonego mleka w proszku. Zresztą ostatnia istotna nadwyżka tego produktu w UE występowała w pierwszym kwartale 2018 roku. Z kolei w USA od początku 2022 miało miejsce zwiększanie się ilości zapasów (z wyjątkiem korekty o 0,2% w dół w marcu), trwające do sierpnia. Zbliżona sytuacja dotyczy również masła. Owszem amerykańskie zapasy nie sięgnęły poziomu z roku ubiegłego, jednak te które zostały zgromadzone są upłynniane w coraz większym stopniu.

CENY ENERGII WPŁYWAJĄ NA KONKURENCYJNOŚĆ

Znaczący spadek cen proszków mlecznych jest przewidywany już od połowy roku. Większość analityków nie pomyliła się w tym przypadku stwierdzając, że ceny energii dotkliwie uderzą w ich unijny eksport. Najzwyczajniej stają się one niekonkurencyjne wobec wyrobów zza oceanu czy Australii i Nowej Zelandii. Faktycznie przedsiębiorstwa z wymienionych regionów są bardziej atrakcyjne cenowo niż te wytworzone przy dużym koszcie z coraz droższego europejskiego mleka. Sytuacja ta będzie się jeszcze pogłębiać ze względu na nieustannie rosnące koszty wytworzenia. Końca przyrostu wydatków na pracę, usługi czy energię nie widać. Co więcej ich szczyt jest przewidywany dopiero na pierwszy kwartał przyszłego roku.

Trzeba przyznać, że pod tym względem Polska od kilku miesięcy wyróżniała się na tle zachodnioeuropejskich konkurentów.  Miała na to wpływ zwiększona konsumpcja wewnętrzna po wybuchu wojny na Ukrainie. Niebagatelny efekt przyniosła również słabnąca w szybkim tempie wartość złotego, na czym skorzystali eksporterzy. To właśnie oni uplasowali się w czołówce płatników za mleko. Za tym trendem podążała cała branża, która co trzeba przyznać na jednym w tym roku dotąd nie oszczędzała. A była to cena mleka w skupie. Jednak okazuje się, że chociażby różnice kursowe nie są profitami na tyle dużymi, aby zrekompensować ogólnoeuropejskie trendy. Paradoksalnie na rynkach światowych niezmiennie utrzymuje się ogromny popyt na produkty mleczarskie. Jednak w obecnej sytuacji przedsiębiorstwa z Europy stają się ostatnimi od których warto cokolwiek kupić. To najzwyczajniej towar z tej wyższej półki. 

[video] => [gallery] => [extra_fields] => Array ( [0] => stdClass Object ( [id] => 1 [name] => Subtitle [value] =>

Październik jest miesiącem, w którym polskie firmy zaczynają doświadczać tego co ich zachodnioeuropejska konkurencja. Oferty jakie otrzymują polskie mleczarnie za odtłuszczone mleko w proszku są już na poziomie 15 zł/kg. Co jednak gorsze produkt ten nawet pomimo znacznego spadku cen nie cieszy się dużym zainteresowaniem.

[type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 1 [alias] => Subtitle ) [1] => stdClass Object ( [id] => 2 [name] => Superscript Title [value] => KRACH NA RYNKU MLEKA [type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 2 [alias] => SuperscriptTitle ) [3] => stdClass Object ( [id] => 61 [name] => Contains Infographic [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 4 [alias] => contains_infographic ) [4] => stdClass Object ( [id] => 62 [name] => Without ads [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 5 [alias] => Withoutads ) [5] => stdClass Object ( [id] => 63 [name] => Photo gallery [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 6 [alias] => Photo_gallery ) [6] => stdClass Object ( [id] => 64 [name] => Promo [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 7 [alias] => promo ) [8] => stdClass Object ( [id] => 67 [name] => Contains video [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 9 [alias] => contains_video ) [9] => stdClass Object ( [id] => 68 [name] => Premium content [value] => ON [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 10 [alias] => premium_content ) [10] => stdClass Object ( [id] => 69 [name] => Exclude comments [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 11 [alias] => exclude_comments ) [11] => stdClass Object ( [id] => 70 [name] => Open link in new window [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 12 [alias] => open_link_in_new_window ) [12] => stdClass Object ( [id] => 71 [name] => Horizontal crop of the main photo [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 13 [alias] => horizontal_crop_of_the_main_photo ) [13] => stdClass Object ( [id] => 73 [name] => No-index [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 15 [alias] => no_index ) [14] => stdClass Object ( [id] => 74 [name] => No-cache [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 16 [alias] => no_cache ) [15] => stdClass Object ( [id] => 77 [name] => Don't show on the front page [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 17 [alias] => dont_show_on_the_front_page ) [16] => stdClass Object ( [id] => 78 [name] => Related on bottom [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 18 [alias] => related_on_bottom ) [17] => stdClass Object ( [id] => 79 [name] => Live button [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 19 [alias] => live_button ) [26] => stdClass Object ( [id] => 87 [name] => Instant articles [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 28 [alias] => instant_articles ) [27] => stdClass Object ( [id] => 89 [name] => Photo gallery item black [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 29 [alias] => photo_gallery_item_black ) [28] => stdClass Object ( [id] => 90 [name] => Photo gallery item white [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 30 [alias] => photo_gallery_item_white ) [29] => stdClass Object ( [id] => 91 [name] => Instant articles JL [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 31 [alias] => instant_articles_jl ) [30] => stdClass Object ( [id] => 95 [name] => Required views [value] => 0 [type] => textfield [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 32 [alias] => required_views ) [31] => stdClass Object ( [id] => 96 [name] => Upscore PR [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 33 [alias] => upscore_pr ) [32] => stdClass Object ( [id] => 97 [name] => Native [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 34 [alias] => Native ) [33] => stdClass Object ( [id] => 99 [name] => Paid article [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 36 [alias] => paid_article ) [34] => stdClass Object ( [id] => 101 [name] => Gallery as Article [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 38 [alias] => gallery_type ) [35] => stdClass Object ( [id] => 102 [name] => Article as Gallery [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 39 [alias] => article_as_gallery ) ) [extra_fields_search] =>

Październik jest miesiącem, w którym polskie firmy zaczynają doświadczać tego co ich zachodnioeuropejska konkurencja. Oferty jakie otrzymują polskie mleczarnie za odtłuszczone mleko w proszku są już na poziomie 15 zł/kg. Co jednak gorsze produkt ten nawet pomimo znacznego spadku cen nie cieszy się dużym zainteresowaniem.

KRACH NA RYNKU MLEKA 0 7534 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 [created] => 2022-10-27 21:10:16 [created_by] => 50056 [created_by_alias] => [checked_out] => 0 [checked_out_time] => 0000-00-00 00:00:00 [modified] => 2022-10-31 14:15:00 [modified_by] => 50056 [publish_up] => 2022-10-31 14:15:00 [publish_down] => 0000-00-00 00:00:00 [trash] => 0 [access] => 1 [ordering] => 0 [featured] => 0 [featured_ordering] => 0 [image_caption] => [image_credits] => [video_caption] => [video_credits] => [hits] => 0 [params] => Joomla\Registry\Registry Object ( [data:protected] => stdClass Object ( [enable_css] => 0 [jQueryHandling] => 1.8remote [backendJQueryHandling] => remote [userName] => 1 [userImage] => 1 [userDescription] => 1 [userURL] => 1 [userEmail] => 0 [userFeedLink] => 1 [userFeedIcon] => 1 [userItemCount] => 20 [userItemCountOverride] => stdClass Object ( [userItemCountOverride0] => stdClass Object ( [userItemCountMenutype] => profi [userItemCountMenutypeCount] => 12 ) [userItemCountOverride1] => stdClass Object ( [userItemCountMenutype] => tpr [userItemCountMenutypeCount] => 22 ) ) [userItemOrdering] => publishUp [userItemTitle] => 1 [userItemTitleLinked] => 1 [userItemDateCreated] => 1 [userItemImage] => 1 [userItemIntroText] => 1 [userItemCategory] => 1 [userItemTags] => 1 [userItemCommentsAnchor] => 1 [userItemReadMore] => 1 [userItemOCMPlugins] => 1 [authorsListLimit] => 150 [tagItemCount] => 100 [tagItemCountOverride] => stdClass Object ( [tagItemCountOverride0] => stdClass Object ( [tagItemCountMenutype] => profi [tagItemCountMenutypeCount] => 12 ) [tagItemCountOverride1] => stdClass Object ( [tagItemCountMenutype] => tpr [tagItemCountMenutypeCount] => 22 ) ) [tagItemTitle] => 1 [tagItemTitleLinked] => 1 [tagItemDateCreated] => 1 [tagItemImage] => 1 [tagItemIntroText] => 1 [tagItemCategory] => 1 [tagItemReadMore] => 1 [tagItemExtraFields] => 1 [tagOrdering] => publishUp [tagFeedLink] => 0 [tagFeedIcon] => 0 [genericItemCount] => 10 [genericItemTitle] => 1 [genericItemTitleLinked] => 1 [genericItemDateCreated] => 1 [genericItemImage] => 1 [genericItemIntroText] => 1 [genericItemCategory] => 1 [genericItemReadMore] => 1 [genericItemExtraFields] => 1 [genericFeedLink] => 1 [genericFeedIcon] => 1 [instantArticlesLimit] => 100 [instantArticlesExtraField] => [instantArticlesExtraFieldON] => [instantArticlesCategoriesChildren] => 1 [instantArticlesTitle] => Instant Articles [instantArticlesDescription] => Instant Articles [upscorePRLimit] => 100 [upscoreThumbPrefix] => [upscoreThumbSuffix] => [upscorePRExtraField] => [upscorePRExtraFieldON] => [mainTagCategories] => Array ( [0] => 2994 [1] => 2986 [2] => 3084 [3] => 3124 [4] => 3149 [5] => 3239 ) [relatedItemsCategories] => Array ( [0] => 2994 [1] => 2986 [2] => 3084 [3] => 3124 [4] => 3149 [5] => 3239 ) [relatedItemsCategoriesChildren] => 1 [relatedItemsMenuitems] => stdClass Object ( [relatedItemsMenuitems0] => stdClass Object ( [relatedItemsMenuitem] => ) [relatedItemsMenuitems1] => stdClass Object ( [relatedItemsMenuitem] => ) [relatedItemsMenuitems2] => stdClass Object ( [relatedItemsMenuitem] => ) [relatedItemsMenuitems3] => stdClass Object ( [relatedItemsMenuitem] => ) ) [mobileJsonCustomHomepage] => 1 [mobileJsonMultiAuthors] => 0 [mobileJsonAuthorImage] => 0 [mobileJsonIncludePositionData] => 0 [mobileJsonQuoteModule] => 0 [mobileJsonWeatherModule] => 0 [mobileJsonMostPopularModule] => 0 [mobileJsonMostPopularCategoriesModule] => 0 [mobileJsonLimit] => 200 [mobileJsonObituary] => 0 [mobileApiCommentsAlias] => [mobileApiCommentsTitle] => [mobileApiImagePrefix] => [mobileApiImageSuffix] => [mobileApiImagePath] => [mobileApiArchiveImagePath] => [mobileApiCustomArticle] => 1 [mobileApi2Enabled] => 0 [mobileApi2UserAgent] => [mobileApi2AuthUser] => [mobileApi2AuthPassword] => [mobileApi2ImagePrefix] => [mobileApi2ImageSuffix] => [mobileApi2DefaultAuthorImage] => [mobileApi2RelatedPlaceholder] => Array ( ) [mobileApi2TagLimit] => 10 [mobileApi2TagOrdering] => [mobileApi2TagCategories] => Array ( ) [mobileApi2TagsSearchLimit] => 10 [mainFeedCategories] => Array ( [0] => 2994 [1] => 3002 ) [addFeedToEndOfUrl] => 1 [feedLimit] => 50 [mostPopularFeedLimit] => 10 [feedItemImage] => 1 [feedImgSize] => S [feedItemIntroText] => 1 [feedTextWordLimit] => [feedItemFullText] => 1 [feedTextCharacterLimit] => 300 [feedItemSubtitle] => 1 [feedItemAuthor] => 1 [feedTtl] => [feedDescription] => [feedItemTags] => 0 [feedItemVideo] => 0 [feedItemGallery] => 0 [feedItemAttachments] => 0 [feedBogusEmail] => [allarticlesLimit] => 10 [allarticlesOrdering] => [feedByDateEnabled] => 0 [feedByDateFeedLimit] => 200 [feedByDateTitle] => [feedByDateDescription] => [feedByDateOrdering] => publishUp [introTextCleanup] => 0 [introTextCleanupExcludeTags] => [introTextCleanupTagAttr] => [fullTextCleanup] => 0 [fullTextCleanupExcludeTags] => [fullTextCleanupTagAttr] => [xssFiltering] => 0 [linkPopupWidth] => 900 [linkPopupHeight] => 600 [delete_images_when_article_trashed] => 0 [delete_image_api_endpoint] => [imagesQuality] => 100 [itemImageXS] => 100 [itemImageS] => 200 [itemImageM] => 400 [itemImageL] => 600 [itemImageXL] => 900 [itemImageGeneric] => 300 [catImageWidth] => 1680 [catImageDefault] => 1 [userImageWidth] => 160 [userImageDefault] => 1 [commenterImgWidth] => 48 [onlineImageEditor] => sumopaint [imageTimestamp] => 0 [imageMemoryLimit] => [socialButtonCode] => [twitterUsername] => [facebookMetatags] => 1 [previewBeforepublishingFacebookMetatags] => 0 [facebookImage] => Large [ios_app_store_id] => [ios_app_name] => [comments] => 0 [commentsOrdering] => DESC [commentsLimit] => 10 [commentsFormPosition] => below [commentsPublishing] => 0 [commentsReporting] => 2 [commentsReportRecipient] => [inlineCommentsModeration] => 0 [gravatar] => 0 [antispam] => 0 [recaptchaForRegistered] => 1 [akismetForRegistered] => 1 [commentsFormNotes] => 1 [commentsFormNotesText] => [frontendEditing] => 1 [showImageTab] => 1 [showImageGalleryTab] => 1 [showVideoTab] => 1 [showExtraFieldsTab] => 1 [showAttachmentsTab] => 1 [showOCMPlugins] => 1 [sideBarDisplayFrontend] => 0 [staticURL] => https://static.halowies.pl [siteURL] => https://halowies.pl [sseHost] => [photoGalleryExtraField] => 63 [photoGalleryExtraFieldON] => 2 [videoGalleryExtraField] => 67 [videoGalleryExtraFieldON] => 2 [getRelatedGalleries] => 0 [alwaysRenderTemplate] => 0 [gaEmail] => [mergeEditors] => 0 [sideBarDisplay] => 1 [attachmentsFolder] => [hideImportButton] => 1 [googleSearch] => 0 [googleSearchContainer] => ocmGoogleSearchContainer [OCMUserProfile] => 1 [OCMUserGroup] => 1 [redirect] => 101 [adminSearch] => simple [cookieDomain] => [gatherStatistics] => 0 [article_preview_ocm_category_id] => [clean_brand_prefix] => 0 [taggingSystem] => 1 [lockTags] => 0 [showTagFilter] => 0 [ocmTagNorm] => 0 [ocmTagNormCase] => lower [ocmTagNormAdditionalReplacements] => [recaptcha_public_key] => 6LeqUiYUAAAAAI8h2AkxEti40Bh5iSaHH0dUe8RG [recaptcha_private_key] => 6LeqUiYUAAAAAABvcvBlIXQ8lr9jtjyvJnjeCmg4 [recaptcha_theme] => clean [recaptchaV2] => 1 [recaptchaOnRegistration] => 0 [akismetApiKey] => [stopForumSpam] => 0 [stopForumSpamApiKey] => [showItemsCounterAdmin] => 1 [showChildCatItems] => 1 [disableCompactOrdering] => 0 [metaDescLimit] => 150 [enforceSEFReplacements] => 0 [SEFReplacements] => À|A, Á|A, Â|A, Ã|A, Ä|A, Å|A, à|a, á|a, â|a, ã|a, ä|a, å|a, Ā|A, ā|a, Ă|A, ă|a, Ą|A, ą|a, Ç|C, ç|c, Ć|C, ć|c, Ĉ|C, ĉ|c, Ċ|C, ċ|c, Č|C, č|c, Ð|D, ð|d, Ď|D, ď|d, Đ|D, đ|d, È|E, É|E, Ê|E, Ë|E, è|e, é|e, ê|e, ë|e, Ē|E, ē|e, Ĕ|E, ĕ|e, Ė|E, ė|e, Ę|E, ę|e, Ě|E, ě|e, Ĝ|G, ĝ|g, Ğ|G, ğ|g, Ġ|G, ġ|g, Ģ|G, ģ|g, Ĥ|H, ĥ|h, Ħ|H, ħ|h, Ì|I, Í|I, Î|I, Ï|I, ì|i, í|i, î|i, ï|i, Ĩ|I, ĩ|i, Ī|I, ī|i, Ĭ|I, ĭ|i, Į|I, į|i, İ|I, ı|i, Ĵ|J, ĵ|j, Ķ|K, ķ|k, ĸ|k, Ĺ|L, ĺ|l, Ļ|L, ļ|l, Ľ|L, ľ|l, Ŀ|L, ŀ|l, Ł|L, ł|l, Ñ|N, ñ|n, Ń|N, ń|n, Ņ|N, ņ|n, Ň|N, ň|n, ʼn|n, Ŋ|N, ŋ|n, Ò|O, Ó|O, Ô|O, Õ|O, Ö|O, Ø|O, ò|o, ó|o, ô|o, õ|o, ö|o, ø|o, Ō|O, ō|o, Ŏ|O, ŏ|o, Ő|O, ő|o, Ŕ|R, ŕ|r, Ŗ|R, ŗ|r, Ř|R, ř|r, Ś|S, ś|s, Ŝ|S, ŝ|s, Ş|S, ş|s, Š|S, š|s, ſ|s, Ţ|T, ţ|t, Ť|T, ť|t, Ŧ|T, ŧ|t, Ù|U, Ú|U, Û|U, Ü|U, ù|u, ú|u, û|u, ü|u, Ũ|U, ũ|u, Ū|U, ū|u, Ŭ|U, ŭ|u, Ů|U, ů|u, Ű|U, ű|u, Ų|U, ų|u, Ŵ|W, ŵ|w, Ý|Y, ý|y, ÿ|y, Ŷ|Y, ŷ|y, Ÿ|Y, Ź|Z, ź|z, Ż|Z, ż|z, Ž|Z, ž|z, α|a, β|b, γ|g, δ|d, ε|e, ζ|z, η|h, θ|th, ι|i, κ|k, λ|l, μ|m, ν|n, ξ|x, ο|o, π|p, ρ|r, σ|s, τ|t, υ|y, φ|f, χ|ch, ψ|ps, ω|w, Α|A, Β|B, Γ|G, Δ|D, Ε|E, Ζ|Z, Η|H, Θ|Th, Ι|I, Κ|K, Λ|L, Μ|M, Ξ|X, Ο|O, Π|P, Ρ|R, Σ|S, Τ|T, Υ|Y, Φ|F, Χ|Ch, Ψ|Ps, Ω|W, ά|a, έ|e, ή|h, ί|i, ό|o, ύ|y, ώ|w, Ά|A, Έ|E, Ή|H, Ί|I, Ό|O, Ύ|Y, Ώ|W, ϊ|i, ΐ|i, ϋ|y, ς|s, А|A, Ӑ|A, Ӓ|A, Ә|E, Ӛ|E, Ӕ|E, Б|B, В|V, Г|G, Ґ|G, Ѓ|G, Ғ|G, Ӷ|G, y|Y, Д|D, Е|E, Ѐ|E, Ё|YO, Ӗ|E, Ҽ|E, Ҿ|E, Є|YE, Ж|ZH, Ӂ|DZH, Җ|ZH, Ӝ|DZH, З|Z, Ҙ|Z, Ӟ|DZ, Ӡ|DZ, Ѕ|DZ, И|I, Ѝ|I, Ӥ|I, Ӣ|I, І|I, Ї|JI, Ӏ|I, Й|Y, Ҋ|Y, Ј|J, К|K, Қ|Q, Ҟ|Q, Ҡ|K, Ӄ|Q, Ҝ|K, Л|L, Ӆ|L, Љ|L, М|M, Ӎ|M, Н|N, Ӊ|N, Ң|N, Ӈ|N, Ҥ|N, Њ|N, О|O, Ӧ|O, Ө|O, Ӫ|O, Ҩ|O, П|P, Ҧ|PF, Р|P, Ҏ|P, С|S, Ҫ|S, Т|T, Ҭ|TH, Ћ|T, Ќ|K, У|U, Ў|U, Ӳ|U, Ӱ|U, Ӯ|U, Ү|U, Ұ|U, Ф|F, Х|H, Ҳ|H, Һ|H, Ц|TS, Ҵ|TS, Ч|CH, Ӵ|CH, Ҷ|CH, Ӌ|CH, Ҹ|CH, Џ|DZ, Ш|SH, Щ|SHT, Ъ|A, Ы|Y, Ӹ|Y, Ь|Y, Ҍ|Y, Э|E, Ӭ|E, Ю|YU, Я|YA, а|a, ӑ|a, ӓ|a, ә|e, ӛ|e, ӕ|e, б|b, в|v, г|g, ґ|g, ѓ|g, ғ|g, ӷ|g, y|y, д|d, е|e, ѐ|e, ё|yo, ӗ|e, ҽ|e, ҿ|e, є|ye, ж|zh, ӂ|dzh, җ|zh, ӝ|dzh, з|z, ҙ|z, ӟ|dz, ӡ|dz, ѕ|dz, и|i, ѝ|i, ӥ|i, ӣ|i, і|i, ї|ji, Ӏ|i, й|y, ҋ|y, ј|j, к|k, қ|q, ҟ|q, ҡ|k, ӄ|q, ҝ|k, л|l, ӆ|l, љ|l, м|m, ӎ|m, н|n, ӊ|n, ң|n, ӈ|n, ҥ|n, њ|n, о|o, ӧ|o, ө|o, ӫ|o, ҩ|o, п|p, ҧ|pf, р|p, ҏ|p, с|s, ҫ|s, т|t, ҭ|th, ћ|t, ќ|k, у|u, ў|u, ӳ|u, ӱ|u, ӯ|u, ү|u, ұ|u, ф|f, х|h, ҳ|h, һ|h, ц|ts, ҵ|ts, ч|ch, ӵ|ch, ҷ|ch, ӌ|ch, ҹ|ch, џ|dz, ш|sh, щ|sht, ъ|a, ы|y, ӹ|y, ь|y, ҍ|y, э|e, ӭ|e, ю|yu, я|ya [ocmSef] => 0 [ocmSefLabelCat] => content [ocmSefLabelTag] => tag [ocmSefLabelUser] => author [ocmSefLabelSearch] => search [ocmSefLabelDate] => date [ocmSefLabelItem] => 0 [ocmSefLabelItemCustomPrefix] => [ocmSefInsertItemId] => 1 [ocmSefItemIdTitleAliasSep] => dash [ocmSefUseItemTitleAlias] => 1 [ocmSefInsertCatId] => 1 [ocmSefCatIdTitleAliasSep] => dash [ocmSefUseCatTitleAlias] => 1 [emptyModulePosition] => [emptyModuleTemplate] => [emptyModules] => Array ( ) [searchMinimalId] => 20 [show_page_heading] => [categories] => Array ( [0] => 3212 [1] => 3229 ) [catCatalogMode] => 0 [exclude_from_group_by_subcategories] => 0 [getCategoryIdFromPath] => 0 [getFeedByRelatedModules] => 0 [theme] => default [num_leading_items] => 2 [num_leading_columns] => 1 [leadingImgSize] => Large [num_primary_items] => 4 [num_primary_columns] => 2 [primaryImgSize] => Medium [num_secondary_items] => 4 [num_secondary_columns] => 1 [secondaryImgSize] => Small [num_links] => 4 [num_links_columns] => 1 [linksImgSize] => XSmall [catFeaturedItems] => 1 [catPagination] => 2 [catPaginationResults] => 1 [catFeedLink] => 1 [catFeedIcon] => 1 [menu_text] => 1 [menu_show] => 1 [page_title] => Ceny produktów mleczarskich [menu-meta_description] => Aktualne ceny produktów mlecznych, w tym ceny mleka surowego, masła w blokach, serwatki, OMP i PMP czy sera guda i sera edam. [menu-meta_keywords] => cena mleka, cena mleka w skupie, ceny skupu mleka, mleko surowe, cena mleka surowego, ceny produktów mleczarskich, cena sera gouda, cena sera edam, cena serwatki, cena odtłuszczone mleko w proszku, cena pełnotłuste mleko w proszku [secure] => 0 [obituaries_portal] => 0 [page_description] => SiteMeta Description [page_rights] => [robots] => [inheritFrom] => 0 [catTitle] => 1 [catTitleItemCounter] => 1 [catDescription] => 1 [catImage] => 1 [subCategories] => 1 [subCatColumns] => 2 [subCatTitle] => 1 [subCatTitleItemCounter] => 1 [subCatDescription] => 1 [subCatImage] => 1 [catItemTitle] => 1 [catItemTitleLinked] => 1 [catItemFeaturedNotice] => 0 [catItemAuthor] => 1 [catItemDateCreated] => 1 [catItemRating] => 0 [catItemImage] => 1 [catItemIntroText] => 1 [catItemExtraFields] => 0 [catItemHits] => 0 [catItemCategory] => 1 [catItemTags] => 1 [catItemAttachments] => 0 [catItemAttachmentsCounter] => 0 [catItemVideo] => 0 [catItemVideoAutoPlay] => 0 [catItemImageGallery] => 0 [catItemDateModified] => 0 [catItemReadMore] => 1 [catItemCommentsAnchor] => 1 [catItemOCMPlugins] => 1 [itemDateCreated] => 1 [itemTitle] => 1 [itemFeaturedNotice] => 1 [itemAuthor] => 1 [itemFontResizer] => 1 [itemPrintButton] => 1 [itemEmailButton] => 1 [itemSocialButton] => 1 [itemVideoAnchor] => 1 [itemImageGalleryAnchor] => 1 [itemCommentsAnchor] => 1 [itemRating] => 1 [itemImage] => 1 [itemImgSize] => Large [itemImageMainCaption] => 1 [itemImageMainCredits] => 1 [itemIntroText] => 1 [itemFullText] => 1 [itemExtraFields] => 1 [itemDateModified] => 1 [itemHits] => 1 [itemCategory] => 1 [itemTags] => 1 [itemAttachments] => 1 [itemAttachmentsCounter] => 1 [itemVideo] => 1 [itemVideoAutoPlay] => 0 [itemVideoCaption] => 1 [itemVideoCredits] => 1 [itemImageGallery] => 1 [itemNavigation] => 1 [itemComments] => 1 [itemTwitterButton] => 1 [itemFacebookButton] => 1 [itemGooglePlusOneButton] => 1 [itemAuthorBlock] => 1 [itemAuthorImage] => 1 [itemAuthorDescription] => 1 [itemAuthorURL] => 1 [itemAuthorEmail] => 0 [itemAuthorLatest] => 1 [itemAuthorLatestLimit] => 5 [itemRelated] => 1 [itemRelatedLimit] => 5 [itemRelatedTitle] => 1 [itemRelatedCategory] => 0 [itemRelatedImageSize] => 0 [itemRelatedIntrotext] => 0 [itemRelatedFulltext] => 0 [itemRelatedAuthor] => 0 [itemRelatedMedia] => 0 [itemRelatedImageGallery] => 0 [itemOCMPlugins] => 1 [recaptcha] => ) [initialized:protected] => 1 [separator] => . ) [metadesc] => [metadata] => robots= author= [metakey] => [plugins] => {"incptvocmimagegalleryIGParameters":"default","incptvocmimagegalleryocmIGposition":"OcmAfterDisplayContent","incptvocmimagegalleryocmIGtheme":"CameraSlideshow","incptvocmimagegalleryImages":["\/images\/2022\/10\/27\/211769.webp"],"incptvocmimagegalleryImageTitles":[""],"incptvocmimagegalleryImageDescriptions":["

Taniej\u0105ce mleko w proszku<\/p>"],"incptvocmimagegalleryImageFocus":["43:43"],"incptvocmimagegalleryImageDimensions":[{"size0":"620x280","k_211769_1280.webp":"1280x1280","k_211769_1024.webp":"1024x1024","k_211769_640.webp":"640x640","k_211769_480.webp":"480x480","k_211769_340.webp":"340x340","k_211769_220.webp":"220x220","o_211769_1280.webp":"1280x578","o_211769_1024.webp":"1024x462","o_211769_640.webp":"640x289","o_211769_480.webp":"480x216","o_211769_340.webp":"340x153","o_211769_220.webp":"220x99","h_211769_1280.webp":"1280x845","h_211769_1024.webp":"1024x676","h_211769_640.webp":"640x422","h_211769_480.webp":"480x317","h_211769_340.webp":"340x224","h_211769_220.webp":"220x145","p_211769_1280.webp":"1280x1600","p_211769_1024.webp":"1024x1280","p_211769_640.webp":"640x800","p_211769_480.webp":"480x600","p_211769_340.webp":"340x425","p_211769_220.webp":"220x275"}]} [language] => * [multi_author] => 0 [type_id] => 100 [category] => TableOCMCategory Object ( [id] => 3212 [name] => Ceny produktów mleczarskich [alias] => ceny-produktow-mleczarskich [description] => [parent] => 3207 [extraFieldsGroup] => 9 [published] => 1 [image] => [access] => 1 [ordering] => 3 [params] => {"inheritFrom":"2986","catMetaDesc":"","catMetaKey":"","catMetaRobots":"","catMetaAuthor":"","theme":"","num_leading_items":"2","num_leading_columns":"1","leadingImgSize":"Large","num_primary_items":"4","num_primary_columns":"2","primaryImgSize":"Medium","num_secondary_items":"4","num_secondary_columns":"1","secondaryImgSize":"Small","num_links":"4","num_links_columns":"1","linksImgSize":"XSmall","catCatalogMode":"0","catFeaturedItems":"1","catOrdering":"","catPagination":"2","catPaginationResults":"1","catTitle":"1","catTitleItemCounter":"1","catDescription":"1","catImage":"1","catFeedLink":"1","catFeedIcon":"1","subCategories":"1","subCatColumns":"2","subCatOrdering":"","subCatTitle":"1","subCatTitleItemCounter":"1","subCatDescription":"1","subCatImage":"1","itemImageXS":"","itemImageS":"","itemImageM":"","itemImageL":"","itemImageXL":"","catItemTitle":"1","catItemTitleLinked":"1","catItemFeaturedNotice":"0","catItemAuthor":"1","catItemDateCreated":"1","catItemRating":"0","catItemImage":"1","catItemIntroText":"1","catItemIntroTextWordLimit":"","catItemExtraFields":"0","catItemHits":"0","catItemCategory":"1","catItemTags":"1","catItemAttachments":"0","catItemAttachmentsCounter":"0","catItemVideo":"0","catItemVideoWidth":"","catItemVideoHeight":"","catItemAudioWidth":"","catItemAudioHeight":"","catItemVideoAutoPlay":"0","catItemImageGallery":"0","catItemImageGalleryWidth":"","catItemImageGalleryHeight":"","catItemDateModified":"0","catItemReadMore":"1","catItemCommentsAnchor":"1","catItemOCMPlugins":"1","itemDateCreated":"1","itemTitle":"1","itemFeaturedNotice":"1","itemAuthor":"1","itemFontResizer":"1","itemPrintButton":"1","itemEmailButton":"1","itemSocialButton":"1","itemVideoAnchor":"1","itemImageGalleryAnchor":"1","itemCommentsAnchor":"1","itemRating":"1","itemImage":"1","itemImgSize":"Large","itemImageMainCaption":"1","itemImageMainCredits":"1","itemIntroText":"1","itemFullText":"1","itemExtraFields":"1","itemDateModified":"1","itemHits":"1","itemCategory":"1","itemTags":"1","itemAttachments":"1","itemAttachmentsCounter":"1","itemVideo":"1","itemVideoWidth":"","itemVideoHeight":"","itemAudioWidth":"","itemAudioHeight":"","itemVideoAutoPlay":"0","itemVideoCaption":"1","itemVideoCredits":"1","itemImageGallery":"1","itemImageGalleryWidth":"","itemImageGalleryHeight":"","itemNavigation":"1","itemComments":"1","itemTwitterButton":"1","itemFacebookButton":"1","itemGooglePlusOneButton":"1","itemAuthorBlock":"1","itemAuthorImage":"1","itemAuthorDescription":"1","itemAuthorURL":"1","itemAuthorEmail":"0","itemAuthorLatest":"1","itemAuthorLatestLimit":"5","itemRelated":"1","itemRelatedLimit":"5","itemRelatedTitle":"1","itemRelatedCategory":"0","itemRelatedImageSize":"0","itemRelatedIntrotext":"0","itemRelatedFulltext":"0","itemRelatedAuthor":"0","itemRelatedMedia":"0","itemRelatedImageGallery":"0","itemOCMPlugins":"1"} [trash] => 0 [plugins] => {"customparams_created":"2022-09-22 12:13:08","customparams_modified":"2022-09-22 12:13:08","customparams_videobg":"","customparams_countdown_module":"","customparams_search_template":""} [language] => * [container] => 0 [container_name] => [_tbl:protected] => #__ocm_categories [_tbl_key:protected] => id [_tbl_keys:protected] => Array ( [0] => id ) [_db:protected] => JDatabaseDriverMysqli_Exabyte Object ( [name] => mysqli [serverType] => mysql [connection:protected] => mysqli Object ( [affected_rows] => 42 [client_info] => mysqlnd 7.4.33 [client_version] => 70433 [connect_errno] => 0 [connect_error] => [errno] => 0 [error] => [error_list] => Array ( ) [field_count] => 3 [host_info] => 127.0.0.1 via TCP/IP [info] => [insert_id] => 0 [server_info] => 5.5.30 [server_version] => 50530 [sqlstate] => 00000 [protocol_version] => 10 [thread_id] => 8631464 [warning_count] => 0 ) [nameQuote:protected] => ` [nullDate:protected] => 0000-00-00 00:00:00 [_database:JDatabaseDriver:private] => elitaproductiondb [count:protected] => 123 [cursor:protected] => [debug:protected] => [limit:protected] => 0 [log:protected] => Array ( ) [timings:protected] => Array ( ) [callStacks:protected] => Array ( ) [offset:protected] => 0 [options:protected] => Array ( [driver] => mysqli_exabyte [host] => 127.0.0.1 [user] => proxy_elite [password] => BjsMs4XwzChb42b [database] => elitaproductiondb [prefix] => hn_ [select] => 1 [port] => 6033 [socket] => ) [sql:protected] => SELECT id, value, type FROM #__ocm_extra_fields ef WHERE ef.published = 1 [tablePrefix:protected] => hn_ [utf:protected] => 1 [utf8mb4:protected] => 1 [errorNum:protected] => 0 [errorMsg:protected] => [transactionDepth:protected] => 0 [disconnectHandlers:protected] => Array ( ) [ocmConfig] => Array ( ) ) [_trackAssets:protected] => [_rules:protected] => [_locked:protected] => [_autoincrement:protected] => 1 [_observers:protected] => JObserverUpdater Object ( [aliases:protected] => Array ( ) [observers:protected] => Array ( ) [doCallObservers:protected] => 1 ) [_columnAlias:protected] => Array ( ) [_jsonEncode:protected] => Array ( ) [_errors:protected] => Array ( ) [year_lookup] => 0 [link] => /mleko/mleko24/ceny-produktow-mlecznych ) [additional_categories] => Array ( [0] => stdClass Object ( [id] => 2985 [name] => Wiadomości [alias] => wiadomosci [parent] => 2986 [published] => 1 [trash] => 0 [link] => /mleko/wiadomosci-dla-producentow-mleka ) [1] => stdClass Object ( [id] => 3210 [name] => Wiadomości z branży [alias] => wiadomosci-z-branzy [parent] => 3207 [published] => 1 [trash] => 0 [link] => /mleko/mleko24/wiadomosci-branza-mleczarska ) [2] => stdClass Object ( [id] => 3211 [name] => Analizy rynkowe [alias] => analizy-rynkowe [parent] => 3207 [published] => 1 [trash] => 0 [link] => /mleko/mleko24/rynek-produktow-mlecznych ) [3] => stdClass Object ( [id] => 3212 [name] => Ceny produktów mleczarskich [alias] => ceny-produktow-mleczarskich [parent] => 3207 [published] => 1 [trash] => 0 [link] => /mleko/mleko24/ceny-produktow-mlecznych ) ) [link] => /mleko/mleko24/ceny-produktow-mlecznych/ceny-mleka-w-proszku-doluja-2353433 [printLink] => /mleko/mleko24/ceny-produktow-mlecznych/ceny-mleka-w-proszku-doluja-2353433?tmpl=component&print=1 [tags] => Array ( [0] => stdClass Object ( [id] => 78472 [name] => mleko24 [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 2022-10-10 09:58:46 [main_article_id] => 0 [alias] => mleko24 [link] => /tag/mleko24 ) [1] => stdClass Object ( [id] => 76635 [name] => Elita Dobry Hodowca [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 2022-09-27 16:13:24 [main_article_id] => 0 [alias] => elita-dobry-hodowca [link] => /tag/elita-dobry-hodowca ) [2] => stdClass Object ( [id] => 48701 [name] => Elita [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 2022-05-17 12:32:33 [main_article_id] => 0 [alias] => elita-0 [link] => /tag/elita-0 ) [3] => stdClass Object ( [id] => 77441 [name] => rynek mleka [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 2022-10-08 11:52:25 [main_article_id] => 0 [alias] => rynek-mleka [link] => /tag/rynek-mleka ) [4] => stdClass Object ( [id] => 79999 [name] => krach na rynku mleka [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 2022-10-31 13:15:05 [main_article_id] => 0 [alias] => krach-na-rynku-mleka [link] => /tag/krach-na-rynku-mleka ) [5] => stdClass Object ( [id] => 80000 [name] => taniejące mleko w proszku [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 2022-10-31 13:15:05 [main_article_id] => 0 [alias] => taniejace-mleko-w-proszku [link] => /tag/taniejace-mleko-w-proszku ) [6] => stdClass Object ( [id] => 80001 [name] => ceny prądu mleko [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 2022-10-31 13:15:05 [main_article_id] => 0 [alias] => ceny-pradu-mleko [link] => /tag/ceny-pradu-mleko ) ) [imageXSmall] => [imageSmall] => [imageMedium] => [imageLarge] => [imageXLarge] => [extraFields] => stdClass Object ( [Subtitle] => stdClass Object ( [id] => 1 [name] => Subtitle [value] =>

Październik jest miesiącem, w którym polskie firmy zaczynają doświadczać tego co ich zachodnioeuropejska konkurencja. Oferty jakie otrzymują polskie mleczarnie za odtłuszczone mleko w proszku są już na poziomie 15 zł/kg. Co jednak gorsze produkt ten nawet pomimo znacznego spadku cen nie cieszy się dużym zainteresowaniem.

[type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 1 [alias] => Subtitle ) [SuperscriptTitle] => stdClass Object ( [id] => 2 [name] => Superscript Title [value] => KRACH NA RYNKU MLEKA [type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 2 [alias] => SuperscriptTitle ) [contains_infographic] => stdClass Object ( [id] => 61 [name] => Contains Infographic [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 4 [alias] => contains_infographic ) [Withoutads] => stdClass Object ( [id] => 62 [name] => Without ads [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 5 [alias] => Withoutads ) [Photo_gallery] => stdClass Object ( [id] => 63 [name] => Photo gallery [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 6 [alias] => Photo_gallery ) [promo] => stdClass Object ( [id] => 64 [name] => Promo [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 7 [alias] => promo ) [contains_video] => stdClass Object ( [id] => 67 [name] => Contains video [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 9 [alias] => contains_video ) [premium_content] => stdClass Object ( [id] => 68 [name] => Premium content [value] => ON [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 10 [alias] => premium_content ) [exclude_comments] => stdClass Object ( [id] => 69 [name] => Exclude comments [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 11 [alias] => exclude_comments ) [open_link_in_new_window] => stdClass Object ( [id] => 70 [name] => Open link in new window [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 12 [alias] => open_link_in_new_window ) [horizontal_crop_of_the_main_photo] => stdClass Object ( [id] => 71 [name] => Horizontal crop of the main photo [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 13 [alias] => horizontal_crop_of_the_main_photo ) [no_index] => stdClass Object ( [id] => 73 [name] => No-index [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 15 [alias] => no_index ) [no_cache] => stdClass Object ( [id] => 74 [name] => No-cache [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 16 [alias] => no_cache ) [dont_show_on_the_front_page] => stdClass Object ( [id] => 77 [name] => Don't show on the front page [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 17 [alias] => dont_show_on_the_front_page ) [related_on_bottom] => stdClass Object ( [id] => 78 [name] => Related on bottom [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 18 [alias] => related_on_bottom ) [live_button] => stdClass Object ( [id] => 79 [name] => Live button [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 19 [alias] => live_button ) [instant_articles] => stdClass Object ( [id] => 87 [name] => Instant articles [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 28 [alias] => instant_articles ) [photo_gallery_item_black] => stdClass Object ( [id] => 89 [name] => Photo gallery item black [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 29 [alias] => photo_gallery_item_black ) [photo_gallery_item_white] => stdClass Object ( [id] => 90 [name] => Photo gallery item white [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 30 [alias] => photo_gallery_item_white ) [instant_articles_jl] => stdClass Object ( [id] => 91 [name] => Instant articles JL [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 31 [alias] => instant_articles_jl ) [required_views] => stdClass Object ( [id] => 95 [name] => Required views [value] => 0 [type] => textfield [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 32 [alias] => required_views ) [upscore_pr] => stdClass Object ( [id] => 96 [name] => Upscore PR [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 33 [alias] => upscore_pr ) [Native] => stdClass Object ( [id] => 97 [name] => Native [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 34 [alias] => Native ) [paid_article] => stdClass Object ( [id] => 99 [name] => Paid article [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 36 [alias] => paid_article ) [gallery_type] => stdClass Object ( [id] => 101 [name] => Gallery as Article [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 38 [alias] => gallery_type ) [article_as_gallery] => stdClass Object ( [id] => 102 [name] => Article as Gallery [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 39 [alias] => article_as_gallery ) ) [attachments] => Array ( ) [votingPercentage] => 0 [numOfvotes] => (0 votes) [cleanTitle] => Ceny mleka w proszku dołują [num_of_authors] => 0 [author] => Joomla\CMS\User\User Object ( [isRoot:protected] => [id] => 50056 [name] => Artur Pulawski [username] => a.pulawski.pwr [email] => [email protected] [password] => $2y$10$pmxkv967c/t1LhJh01vN1.yWLhTt3ctcg66BslM.3.6zRQZBArOj6 [password_clear] => [block] => 0 [sendEmail] => 0 [registerDate] => 0000-00-00 00:00:00 [lastvisitDate] => 0000-00-00 00:00:00 [activation] => [params] => {"admin_style":"","admin_language":"","language":"","editor":"","timezone":""} [groups] => Array ( [3] => 3 ) [guest] => 0 [lastResetTime] => 0000-00-00 00:00:00 [resetCount] => 0 [requireReset] => 0 [_params:protected] => Joomla\Registry\Registry Object ( [data:protected] => stdClass Object ( [admin_style] => [admin_language] => [language] => [editor] => [timezone] => ) [initialized:protected] => 1 [separator] => . ) [_authGroups:protected] => [_authLevels:protected] => [_authActions:protected] => [_errorMsg:protected] => [userHelper:protected] => Joomla\CMS\User\UserWrapper Object ( ) [_errors:protected] => Array ( ) [otpKey] => [otep] => [link] => /autor/artur-pulawski-50056 [profile] => stdClass Object ( [id] => 25669 [gender] => m [description] => [image] => [url] => [group] => 0 [plugins] => {"customparams_author_school":"","customparams_author_title":"","customparams_author_title_categoryid":"28","customparams_fb_link":"","customparams_tw_link":""} ) [avatar] => /components/com_ocm/images/placeholder/user.png ) [mainImage] => https://static.halowies.pl/images/2022/10/27/211769.webp [galleryCount] => 1 [hasImage] => 1 [mainImageAuthor] => [mainImageDesc] =>

Taniejące mleko w proszku

[popup_gallery] => Array ( [0] => stdClass Object ( [src] => https://static.halowies.pl/images/2022/10/27/211769.webp [title] =>

Taniejące mleko w proszku

) ) [bgPosition] => [text] => {OCMSplitter}

CORAZ MNIEJSZY EKSPORT MLEKA Z PAŃSTW UNIJNYCH

W ostatnich miesiącach coraz bardziej widoczny jest spadek eksportu z państw będących członkami UE. W bieżącym roku wyeksportowano 164 000 ton mniej produktów niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jak już niejednokrotnie podkreślaliśmy wymierny wpływ na ten stan mają rosnące koszty produkcji. Unijne mleko w proszku staje się przy obecnych cenach surowca i energii oraz innych elementów mających wpływ na jego wytworzenie, po prostu zbyt drogie w obrocie międzynarodowym.

RYNEK CHIŃSKI WCIĄŻ OGRANICZONY

Doskonale pokazują to wyniki sprzedaży na rynek chiński. Kraje unijne od lat były obok Nowej Zelandii, głównymi eksporterami w tym kierunku. We wrześniu bieżącego roku na rynek chiński trafiło z państw unijnych 99 667 ton produktów mleczarskich. Było to mniej niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego o 17,4%. Biorąc pod uwagę okres od stycznia do września 2022 wynik jest jeszcze mniej zadawalający. Kraje unijne wyeksportowały do Chin o 26,4% mniej produktów. Jednocześnie widoczny jest wzrastający chiński import ze Stanów Zjednoczonych. Tamtejsze mleczarnie dysponują znacznie tańszym produktem, a kryzys energetyczny właściwie ich nie dotyka. Za okres I – IX 2022 wyeksportowano z USA o 3,3% więcej produktów. Natomiast porównując wrzesień 2022 do września 2021 jest to aż o 25,3% więcej. W ujęciu wartościowym w wymienionych okresach amerykańscy producenci sprzedawali odpowiednio o 2,3% i 13,2% drożej. Warto przy tym zauważyć, że wzrost cen po których ze Stanów eksportuje się na rynek chiński jest najbardziej zrównoważony. Nie występują nagłe skoki w cenach produktów. Będąc przy cenach warto zwrócić uwagę, że jedynie państwa unijne wygenerowały w okresie I – IX 2022 mniejszą wartość sprzedaży (o 4,3%) niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

BESSA NA PROSZKACH MLECZNYCH JUŻ OD KWIETNIA

To, że europejski produkt robi się zbyt drogi na rynkach światowych wymusza korekty cen sprzedaży. Błędem jest twierdzenie, że wśród unijnych producentów produktów masowych jak proszki mleczne panuje hossa. Obecna sytuacja to bardziej starania o zrównoważenie przychodów ze sprzedaży z  kosztami wytworzenia. Stopniowa korekta cen na rykach unijnych ma miejsce już od połowy roku. Przykładowo w Holandii szczyt cen odtłuszczonego mleka w proszku miał miejsce w kwietniu, kiedy to osiągnęły one poziom 4 190 euro za tonę. Była to cena większa o 66,43% wyższa niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego. Jednocześnie była ona najwyższą od sześciu lat. Kolejne miesiące bieżącego roku przynosiły holendrom spadki wynoszące od 5 do 6%. Obecnie cena jaką uzyskują holenderskie mleczarnie wynosi 3 460 euro za tonę i jest już tylko o 19,72% wyższa niż w październiku roku 2021. Na rynku niemieckim spadek cen odtłuszczonego mleka w proszku ma miejsce również od kwietnia. Uzyskiwane wtedy ceny kształtowały się na poziomie 4 299 euro/t i były 69,5% wyższe niż w roku ubiegłym. Październikowe notowania wskazują na spadek do 3 641 euro/t, co stanowiło zaledwie 25,18% wyższy poziom niż w październiku 2021. Francuskie mleczarnie w przeciwieństwie do niemieckich i holenderskich, spadek cen odtłuszczonego mleka w proszku zaczęły odczuwać dopiero we wrześniu. Jednak warto zauważyć, że tamtejszy rynek zachowywał się inaczej niż wcześniej wymienione. Przyrost cen był znacznie wolniejszy a najwyższy ich poziom w bieżącym roku miał miejsce w sierpniu (3 852 euro/t). Niemniej wrzesień i październik przynoszą kilkuprocentowe spadki. Wszystko to skutkuje zmniejszoną produkcją wyrobów sproszkowanych, która w państwach UE maleje od czerwca. W wymienionym miesiącu wynosiła ona 156 tys. ton, natomiast we wrześniu było to już 119 tys. ton. Zbliżona sytuacja ma miejsce w przypadku masła. Jego ceny również od kilku miesięcy spadają wśród kluczowych europejskich producentów.

STANY PRODUKUJĄ TANIEJ NIŻ EUROPA

Październik jest miesiącem, w którym polskie firmy zaczynają doświadczać tego co ich zachodnioeuropejska konkurencja. Oferty jakie otrzymują polskie mleczarnie za odtłuszczone mleko w proszku są na poziomie 15 zł/kg. Co jednak gorsze produkt ten nawet pomimo znacznego spadku cen nie cieszy się dużym zainteresowaniem. Dalszy spadek jest niemal pewny. Zaobserwować można to było podczas ostatnich wydarzeń targowych jak francuski SIAL, gdzie holenderskie przedsiębiorstwa rozpychały się z możliwością sprzedaży po jeszcze niższej cenie. Jednocześnie można było zaobserwować większą aktywność firm ze Stanów Zjednoczonych, których oferty były z kolei niższe niż europejskich mleczarni. Warto wspomnieć, że spadek cen w Polsce dotyczy właściwie wszystkich tak zwanych masowych produktów mleczarskich, czyli również pełnego mleka w proszku, masła, jak i mleka oraz śmietany przerzutowej. Właściwie jedynym perspektywicznym obecnie produktem są sery dojrzewające. Jednak w tym przypadku goryczy dodają sieci handlowe. W ostatnich rozmowach z osobami zajmującymi się ich sprzedażą pojawiać zaczyna się wątek dotyczący możliwości zakupu tańszych serów z niemieckich mleczarni. Być może to zwykły blef. Pewnym jednak jest, że to sygnał mówiący, że o kolejne podwyżki będzie trudno. 

CENY DOŁUJĄ POMIMO BRAKU ZAPASÓW

Zazwyczaj wychłodzenie na rynku produktów masowych miało miejsce w związku z popytem i podażą, co obrazowały wzrastające zapasy. Tym razem sytuacja jest jednak inna. W ostatnich miesiącach w Europie w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych nie odnotowywano znaczących ilości zapasów odtłuszczonego mleka w proszku. Zresztą ostatnia istotna nadwyżka tego produktu w UE występowała w pierwszym kwartale 2018 roku. Z kolei w USA od początku 2022 miało miejsce zwiększanie się ilości zapasów (z wyjątkiem korekty o 0,2% w dół w marcu), trwające do sierpnia. Zbliżona sytuacja dotyczy również masła. Owszem amerykańskie zapasy nie sięgnęły poziomu z roku ubiegłego, jednak te które zostały zgromadzone są upłynniane w coraz większym stopniu.

CENY ENERGII WPŁYWAJĄ NA KONKURENCYJNOŚĆ

Znaczący spadek cen proszków mlecznych jest przewidywany już od połowy roku. Większość analityków nie pomyliła się w tym przypadku stwierdzając, że ceny energii dotkliwie uderzą w ich unijny eksport. Najzwyczajniej stają się one niekonkurencyjne wobec wyrobów zza oceanu czy Australii i Nowej Zelandii. Faktycznie przedsiębiorstwa z wymienionych regionów są bardziej atrakcyjne cenowo niż te wytworzone przy dużym koszcie z coraz droższego europejskiego mleka. Sytuacja ta będzie się jeszcze pogłębiać ze względu na nieustannie rosnące koszty wytworzenia. Końca przyrostu wydatków na pracę, usługi czy energię nie widać. Co więcej ich szczyt jest przewidywany dopiero na pierwszy kwartał przyszłego roku.

Trzeba przyznać, że pod tym względem Polska od kilku miesięcy wyróżniała się na tle zachodnioeuropejskich konkurentów.  Miała na to wpływ zwiększona konsumpcja wewnętrzna po wybuchu wojny na Ukrainie. Niebagatelny efekt przyniosła również słabnąca w szybkim tempie wartość złotego, na czym skorzystali eksporterzy. To właśnie oni uplasowali się w czołówce płatników za mleko. Za tym trendem podążała cała branża, która co trzeba przyznać na jednym w tym roku dotąd nie oszczędzała. A była to cena mleka w skupie. Jednak okazuje się, że chociażby różnice kursowe nie są profitami na tyle dużymi, aby zrekompensować ogólnoeuropejskie trendy. Paradoksalnie na rynkach światowych niezmiennie utrzymuje się ogromny popyt na produkty mleczarskie. Jednak w obecnej sytuacji przedsiębiorstwa z Europy stają się ostatnimi od których warto cokolwiek kupić. To najzwyczajniej towar z tej wyższej półki. 

[event] => stdClass Object ( [BeforeDisplay] => [AfterDisplay] => [AfterDisplayTitle] => [BeforeDisplayContent] => [AfterDisplayContent] => [OCMBeforeDisplay] => [OCMAfterDisplay] => [OCMAfterDisplayTitle] => [OCMBeforeDisplayContent] => [OCMAfterDisplayContent] =>

Taniejące mleko w proszku

[OCMUserDisplay] => [OCMCommentsCounter] => [OCMCommentsBlock] => ) [jcfields] => Array ( ) [image] => [imageWidth] => 600 [comments] => Array ( ) [numOfComments] => 0 [nextLink] => /mleko/mleko24/ceny-produktow-mlecznych/fonterra-kolejny-raz-na-minusie-2353475 [nextTitle] => Fonterra kolejny raz na minusie [previousLink] => /mleko/mleko24/ceny-produktow-mlecznych/najwyzsze-ceny-mleka-sa-w-woj-warminsko-mazurskim-jakie-sa-ceny-skupu-2353361 [previousTitle] => Najwyższe ceny mleka są w woj. warmińsko-mazurskim. Jakie są ceny skupu? [absoluteURL] => https://elita-magazyn.pl/mleko/mleko24/ceny-produktow-mlecznych/ceny-mleka-w-proszku-doluja-2353433 [emailLink] => /component/mailto/?tmpl=component&template=site&link=e931bfec120568d940207cb076539b6b7e0d9217 [twitterURL] => http://twitter.com/intent/tweet?text=Ceny+mleka+w+proszku+do%C5%82uj%C4%85&url=https%3A%2F%2Felita-magazyn.pl%2Fmleko%2Fmleko24%2Fceny-produktow-mlecznych%2Fceny-mleka-w-proszku-doluja-2353433 [socialLink] => https%3A%2F%2Felita-magazyn.pl%2Fmleko%2Fmleko24%2Fceny-produktow-mlecznych%2Fceny-mleka-w-proszku-doluja-2353433 )

CORAZ MNIEJSZY EKSPORT MLEKA Z PAŃSTW UNIJNYCH

W ostatnich miesiącach coraz bardziej widoczny jest spadek eksportu z państw będących członkami UE. W bieżącym roku wyeksportowano 164 000 ton mniej produktów niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jak już niejednokrotnie podkreślaliśmy wymierny wpływ na ten stan mają rosnące koszty produkcji. Unijne mleko w proszku staje się przy obecnych cenach surowca i energii oraz innych elementów mających wpływ na jego wytworzenie, po prostu zbyt drogie w obrocie międzynarodowym.

RYNEK CHIŃSKI WCIĄŻ OGRANICZONY

Doskonale pokazują to wyniki sprzedaży na rynek chiński. Kraje unijne od lat były obok Nowej Zelandii, głównymi eksporterami w tym kierunku. We wrześniu bieżącego roku na rynek chiński trafiło z państw unijnych 99 667 ton produktów mleczarskich. Było to mniej niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego o 17,4%. Biorąc pod uwagę okres od stycznia do września 2022 wynik jest jeszcze mniej zadawalający. Kraje unijne wyeksportowały do Chin o 26,4% mniej produktów. Jednocześnie widoczny jest wzrastający chiński import ze Stanów Zjednoczonych. Tamtejsze mleczarnie dysponują znacznie tańszym pro...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Profi
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
04. luty 2023 02:49