StoryEditorKRACH NA RYNKU MLEKA

Ceny mleka w proszku dołują

Październik jest miesiącem, w którym polskie firmy zaczynają doświadczać tego co ich zachodnioeuropejska konkurencja. Oferty jakie otrzymują polskie mleczarnie za odtłuszczone mleko w proszku są już na poziomie 15 zł/kg. Co jednak gorsze produkt ten nawet pomimo znacznego spadku cen nie cieszy się dużym zainteresowaniem.

31.10.2022., 15:15h

CORAZ MNIEJSZY EKSPORT MLEKA Z PAŃSTW UNIJNYCH

W ostatnich miesiącach coraz bardziej widoczny jest spadek eksportu z państw będących członkami UE. W bieżącym roku wyeksportowano 164 000 ton mniej produktów niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jak już niejednokrotnie podkreślaliśmy wymierny wpływ na ten stan mają rosnące koszty produkcji. Unijne mleko w proszku staje się przy obecnych cenach surowca i energii oraz innych elementów mających wpływ na jego wytworzenie, po prostu zbyt drogie w obrocie międzynarodowym.

RYNEK CHIŃSKI WCIĄŻ OGRANICZONY

Doskonale pokazują to wyniki sprzedaży na rynek chiński. Kraje unijne od lat były obok Nowej Zelandii, głównymi eksporterami w tym kierunku. We wrześniu bieżącego roku na rynek chiński trafiło z państw unijnych 99 667 ton produktów mleczarskich. Było to mniej niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego o 17,4%. Biorąc pod uwagę okres od stycznia do września 2022 wynik jest jeszcze mniej zadawalający. Kraje unijne wyeksportowały do Chin o 26,4% mniej produktów. Jednocześnie widoczny jest wzrastający chiński import ze Stanów Zjednoczonych. Tamtejsze mleczarnie dysponują znacznie tańszym pro...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Elita
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
28. maj 2024 01:25